Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rawicz. Dwa przypadki ptasiej grypy wśród padłych ptaków na terenie powiatu. Hodowcy muszą zwiększyć bezpieczeństwo swoich zwierząt

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Archiwum
Dwa przypadki ptasiej grypy zdiagnozowano w powiecie rawickim. Hodowcy drobiu muszą zwiększyć bioasekurację w swoich przedsiębiorstwach - w przypadku wykrycia choroby, służby weterynaryjne mogą podjąć decyzję o likwidacji całego stada.

Ptasia grypa - powiat rawicki

Pierwszym zdiagnozowanym przypadkiem ptasiej grypy podtypu H5N8 był padły orzeł bielik w rejonie Szkaradowa pod koniec lutego. To nie jedyny przypadek. Niedługo później w okolicy Warszewa pod Masłowem znaleziono dwa padłe łabędzie. Pobrano próbki do badań laboratoryjnych. Co wykazały?

CZYTAJ TEŻ

Padły łabędź miał ptasią grypę

Wczoraj (02.03.2021) starosta rawicki przekazał informację o zdiagnozowaniu ptasiej grypy jednego z ptaków.

- Niestety mamy potwierdzony drugi przypadek ptasiej grypy na terenie powiatu rawickiego. Chory był jeden z dwóch łabędzi znalezionych w rejonie Warszewa - przekazał Adam Sperzyński.

Starosta zaznaczył, że chociaż choroba stwierdzona u dziko bytujących ptaków nie nakłada bezpośrednich ograniczeń dla hodowców drobiu, ale powinna stanowić ostrzeżenie i jednocześnie obligować do działań w zakresie daleko idącej prewencji we wszystkich gospodarstwach utrzymujących drób.

Ptasia grypa - Rawicz

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla człowieka. Niemniej wszystkie ptaki w obszarze wspomnianego zbiornika należy traktować jako potencjalnie zakażone tym wirusem, który relatywnie łatwo się rozprzestrzenia i jest wyjątkowo odporny na działanie czynników środowiska.

- Należy ograniczyć spacery ze zwierzętami w okolicach zbiornika, wstrzymać się z dokarmianiem dzikiego ptactwa, szczególnie wodnego, na terenie całego miasta. Przypominamy też konieczności trzymania w zamknięciu ptaków hodowanych (kur, gołębi), przy czym dotyczy to także pojedynczych egzemplarzy tych ptaków - radzą specjaliści.

Przypadki znalezienia padłych ptaków (łabędzie, dzikich gęsi, czapli, kormoranów, a także kaczek, łysek, siewek, itp. należy zgłaszać do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Rawiczu, tel. tel. 065 545 22 67.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

ASF coraz bliżej

O bezpieczeństwo swoich zwierząt muszą także zadbać hodowcy trzody chlewnej. Decyzją Komisji Europejskiej ochronną strefą żółtą przed rozpowszechnianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF), została objęte graniczące z powiatem rawickim gminy: Wąsosz, Góra oraz Rydzyna.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto