Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej. W WOT służą także mieszkańcy Rawicza i okolic. Wśród Terytorialsów z ziemi rawickiej są dwie kobiety

Jakub Latusek
Jakub Latusek
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Bycie tzw. Terytorialsem, czyli Żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej pozwala łączyć życie zawodowe i służbę w mundurze. Z tej formy działania na rzecz obywateli korzystają także mieszkańcy ziemi rawickiej. Ilu ich jest?

Wojska Obrony Terytorialnej - Rawicz

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) powstały w 2017 roku. Przez blisko 5 lat funkcjonowania Terytorialsów, wielokrotnie udowodnili oni swoją przydatność w licznych działaniach kryzysowych, m.in. w trakcie pandemii, pomagając seniorom i innym potrzebującym. Aktywnie funkcjonują też na granicy polsko-białoruskiej, gdzie wspierają Straż Graniczną oraz społeczności zamieszkujące rejony przygraniczne.

Ich obecność mogli zauważyć także mieszkańcy ziemi rawickiej. Terytorialsi pomagali w uruchomieniu i obsługiwali punkt wymazowy typu drive-thru w Rawiczu (na parkingu szkoły podstawowej w Sierakowie i przy ulicy Szarych Szeregów), jak również przechodzili szkolenie w okolicy.

SPRAWDŹ

Rawiczanie w WOT

Służbą zainteresowani są głównie młodzi. Osiem procent żołnierzy to uczniowie szkół średnich, a 19% to studenci. Co trzeci żołnierz WOT ma wyższe wykształcenie. Mundur często zakładają też kobiety, które stanowią już blisko 19% żołnierzy tej formacji. To o wiele wyższy współczynnik niż w wojskach operacyjnych. Pod koniec 2021 roku liczba żołnierzy WOT wynosiła ponad 32 tys.

Wśród Terytorialsów są także mieszkańcy Rawicza i okolic. Jak przekazała nam ppor. Anna Jasińska- Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład lokalnych struktur WOT wchodzi 11 osób z powiatu rawickiego, w tym dwie kobiety.

Kto może zostać żołnierzem WOT?

Żołnierzem WOT pełniącym Terytorialną Służbę Wojskową może zostać każdy obywatel RP, w wieku od 18 do 55 lat, który nie był karany. W ramach tej służby odbywa on minimum raz w miesiącu 2-dniowe szkolenie weekendowe i raz na rok 14-dniowe na poligonie.

Za każdy dzień pełnienia służby przysługuje uposażenie, które np. w przypadku szeregowego wynosi 117,14 zł, a oprócz tego 411 zł za gotowość bojową za każdy miesiąc kalendarzowy oraz dodatkowo otrzymują 78 proc. zniżki na komunikację publiczną.

Belka Rawicz Nasze Miasto
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto