Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licealiści z Rawicza rozmawiali o transplantacji narządów

Jakub Latusek
Jakub Latusek
pixabay
W I Liceum Ogólnokształcącym odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach kampanii społecznej „Drugie życie”. Uczniowie mieli przyjemność gościć prof. dr hab. n. med. Macieja Głydę oraz członków zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji – Jana Stępniaka i Leszka Łapawę.

Profesor M. Głyda będący ekspertem medycznym kampanii i konsultantem w województwie wielkopolskim w dziedzinie Transplantologii Klinicznej wygłosił wykład o historii transplantacji na świecie i w Polsce oraz przybliżył fakty związane z przeszczepianiem narządów. Wyjaśnił miedzy innymi, co to jest śmierć mózgowa, kiedy można pobrać narządy do przeszczepu oraz w jaki sposób można pozyskać organy (od żywego dawcy oraz od dawcy zmarłego).

Profesor omówił procedurę pobrania narządów i przebieg transplantacji oraz warunki powodzenia przeszczepu podkreślając, że czas to główny wróg transplantologów. Krótko omówił też warunki prawne pobierania narządów w celu ich przeszczepienia. Przestrzegając przed nielegalnymi transplantacjami i handlem narządami, podkreślił wagę pisemnego oświadczenia woli i poinformowania bliskich o swojej decyzji.

W drugiej części spotkania swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą i życiem po przeszczepie podzielił się ze zgromadzonymi Jan Stępniak, który jest już kilkanaście lat po przeszczepie nerki i jest aktywnym sportowcem , reprezentantem Polski na Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych. Bierze udział w biegach (m.in. Bydgoszcz na start!) czy triatlonie.

Kolejny prelegent – pan Leszek Łapawa, od lat wspiera środowisko osób po przeszczepie. Z zaangażowaniem mówił o roli wsparcia i pomocy osobom dializowanym i będącym po przeszczepieniu narządów. Aktywnie działa w zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, które stara się integrować środowisko pacjentów poprzez zorganizowaną aktywność fizyczną. Organizuje zawody sportowe, konsultacje oraz obozy.

Takie spotkania i rozmowy to doskonały sposób upowszechnia wiedzy o transplantacji i promowania oświadczeń woli – tłumaczy Justyna Malepsza-Węcłaś, nauczycielka biologii w rawickim liceum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto