Karolina Kucharczyk na igrzyskach VIRTUS (2022). Zdobyła cztery złote medale, pobiła rekord świata i wybrano ją MVP zawodów!

Jakub Latusek
Na stadionie WKS Wawel w Krakowie odbywały się 2. Letnie Igrzyska Europejskie VIRTUS z udziałem sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Kolejne złote medale na tej imprezie w swojej karierze zdobyła rawicka sportsmenka Karolina Kucharczyk. Pobiła też rekord świata!

W mistrzostwach VITUS biorą udział reprezentanci osiemnastu państw z pięciu kontynentów (Afryki, Ameryki, Australii, Azji i Europy), w tym wielu medalistów igrzysk paraolimpijskich. Uczestnicy rywalizują w dziewięciu dyscyplinach: lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie stołowym, koszykówce, piłce ręcznej, tenisie, kolarstwie, wioślarstwie i w nowej w VIRTUS dyscyplinie, badmintonie, która w Krakowie będzie rozegrana pokazowo.

W imprezie bierze udział rawicka medalistka paraolimpijska reprezentująca MUKS Kadet Rawicz - Karolina Kucharczyk, która zaplanowała start w czterech konkurencjach.

• trójskoku,
  • skoku w dal,
  • w biegu na 110 metrów przez płotki oraz
  • w biegu na 200 metrów.

Pierwszy krążek rawiczanka wywalczyła 19 lipca w trójskoku. Rezultat, który zagwarantował jej najwyższe miejsce na podium to skok na odległość 12,10 metra. Kucharczyk była także najlepsza w pozostałych konkurencjach i z Krakowa do Rawicza przywiezie aż 4 złote medale. Dodatkowo w biegu na 110 metrów przez płotki pobiła rekord świata, który obecnie wynosi 14,35 sekund.

Podopieczna trenera Bogusława Jusiaka została także wybrana najlepszą zawodniczką całej imprezy.

Pierwsze Letnie Europejskie Igrzyska VIRTUS miały miejsce w Paryżu w 2018 roku. Wówczas to 40-osobowa reprezentacja Polski rywalizowała w pięciu dyscyplinach i przywiozła do kraju 24 medale. Najwięcej kruszcu dostarczyli polskiej drużynie lekkoatleci, od lat odgrywający pierwszoplanowe role podczas mistrzostw globu czy igrzysk paraolimpijskich.