Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrześniowa aura sprzyja podróżom. Jezioro Łoniewskie, Osieczna i pofałdowany teren z bujną roślinnością, budzą zachwyt

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Leszno od Osiecznej dzieli kilka kilometrów.
Leszno od Osiecznej dzieli kilka kilometrów. Dariusz Stamoszewski
Chociaż wakacje już za nami, to letnia aura nie odpuszcza. Warto zaplanować na najbliższą sobotę lub niedzielę (9-10 września 2023) wyjazd poza Leszno. Tuż za granicami Leszna rozpościerają się wspaniałe krajobrazy i jeziora. Wśród których, jest Jezioro Łoniewskie i przytulona do niego niewielka Osieczna. Zanim tam dojedziecie, zobaczcie naszą galerię zdjęć i poznajcie legendę o tajemniczym ganku.

Osieczna przytulona do Jeziora Łoniewskiego

Wystarczy 20 minut jazdy samochodem, aby dojechać z Leszna do pobliskiej Osiecznej. Nieduże miasteczko ma wielowiekową historię i tajemnicę, której nie udało się do dzisiaj wyjaśnić. Zagadka kryje się pod dnem jeziora Łoniewskiego.

Leszno od Osiecznej dzieli kilka kilometrów. Ten nieduży dystans wystarczy, aby wszystko dookoła sąsiadujących ze sobą miejscowości było inne. Przyzwyczajonym do płaskiego jak stół krajobrazu Leszna, Osieczna może przypaść do gustu.Dariusz Stamoszewski

Chodzi o tajemniczy ganek, którym przybyli z odsieczą wojowie na pomoc ludności Wojnowa (dzisiejsza Osieczna), gdy ta była grabiona przez władcę, który zapuszczał się tutaj aż z Koźmina. I gdy wydawało się, że osada padnie, to z pomocą przyszli zbrojni od Bożywoja z sąsiedniego Kąkolewa. Gdy tylko oblężeni zauważyli nadchodzącą pomoc, głośno wołali: odsiecz, odsiecz! Pomoc przyszła tajemniczym gankiem biegnącym pod dnem jeziora Łoniewskiego.

Po zwycięstwie postanowiono Wojnowo nazwać Odsieczą, a z czasem Osieczną. Aby nazwa Wojnowo nie zaginęła, najbliżej położone sioło nazwano Wojnowicami - czytamy na stronie internetowej Osiecznej.

Legenda o ganku pod Jeziorem Łoniewskim

Jedną z atrakcji Osiecznej jest zamek. O warowni blisko 200 lat temu wspomniał Edward Raczyński, arystokrata z Rogalina.

Zapewniali nas mieszkańcy, że założyciel warowni pragnąc zabezpieczyć sobie wyjście w przypadku gwałtownego niebezpieczeństwa, oraz ułatwić wycieczki, kazał sklepić z kamieni pod jeziorem ganek prowadzący do gęstych zarośli rosnących za jeziorem. Szukaliśmy w dolnych piętrach zamku śladów korytarza - napisał w 1842 roku Edward Raczyński

Leszno od Osiecznej dzieli kilka kilometrów. Ten nieduży dystans wystarczy, aby wszystko dookoła sąsiadujących ze sobą miejscowości było inne. Przyzwyczajonym do płaskiego jak stół krajobrazu Leszna, Osieczna może przypaść do gustu.Dariusz Stamoszewski

Wraz z utratą przez Osieczną obronnego charakteru, zmieniał się też zamek. Warownia była wielokrotnie przebudowywana. Odzierana z jednych detali i wzbogacana o kolejne. Dziś ta położona w parku za murami forteca z wieżą, budzi zachwyt rekonwalescentów. W osieckim zamku mieści się sanatorium.

Zobacz zdjęcia zamku, w którym hrabia Raczyński szukał tajemniczy ganek

Leszno od Osiecznej dzieli kilka kilometrów.

Wrześniowa aura sprzyja podróżom. Jezioro Łoniewskie, Osiecz...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wrześniowa aura sprzyja podróżom. Jezioro Łoniewskie, Osieczna i pofałdowany teren z bujną roślinnością, budzą zachwyt - Leszno Nasze Miasto

Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto