Zakład Karny w Rawiczu istnieje już 200 lat. Rocznicę upamiętniono posadzeniem drzewa oraz zakopaniem kapsuły czasu

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Dokładnie dziś - 15 grudnia 2020 roku - mija 200. rocznica utworzenia w Rawiczu zakładu karnego. Wyjątkowy jubileusz uczczono w wyjątkowych okolicznościach - ze względu na pandemię koronawirusa, obchody miały bardzo skromny charakter.

Historia Zakładu Karnego w Rawiczu

W 1820 roku władze pruskie zadecydowały o utworzeniu więzienia w Wielkim Księstwie Poznańskim. Wybór padł na Rawicz, gdzie na ten cel zaadaptowano pomieszczenia byłego klasztoru reformatów w Rawiczu. Więzienie rozpoczeło swoją działalność 15 grudnia 1820 roku.

Rawickie więzienie zostało przekazane stronie polskiej 1 marca 1920 roku. Od początku było jednym z największych i najcięższych więzień w kraju. W czasach II Rzeczypospolitej wyroki polityczne odsiadywali tu m.in. Bolesław Bierut, Marceli Nowotko, Paweł Finder czy Marian Buczek.

Rawicz. Zakład Karny w Rawiczu na archiwalnych zdjęciach z N...

Obiekt jako jednostka penitencjarna wykorzystywany był również w czasach hitleryzmu oraz stalinizmu. W okresie stalinowskim odbywało wyroki wielu wybitnych Polaków. Do najbardziej znanych osób zalicza się Kazimierza Pużaka (tutaj zamęczonego). Odsiadywał tutaj swój wyrok również: as lotnictwa myśliwskiego z czasów II wojny światowej płk Stanisław Skalski. W rawickim więzieniu osadzono również podpułkownika Armii Krajowej i szefa sztabu Komendy Głównej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj - Wojciecha Borzobochatego. W celach rawickiego więzienia przebywali również: autor „Rozmów z Katem” Kazimierz Moczarski, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Ignacy Czuma, prozaik i dramatopisarz Janusz Krasiński, prof. Władysław Bartoszewski czy późniejszy Marszałek Sejmu i Minister Sprawiedliwości profesor Wiesław Chrzanowski.

W Rawiczu wyroki odsiadywały znane osoby, m.in. Bartoszewski...

Zakład Karny w Rawiczu współcześnie

Zakład Karny w Rawiczu jest jednostką typu zamkniętego, przeznaczoną dla skazanych dorosłych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy i dla młodocianych, a pojemność jednostki wynosi obecnie 841 osadzonych.

Posiada wydzielony oddział aresztu śledczego, a także oddział terapeutyczny przeznaczony dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo, w tym objętych programem terapii dla sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, popełnionych w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych oraz dla skazanych uzależnionych od środków odurzających lub substancji psychotropowych. Oddział Terapeutyczny jest jednym z najstarszych i największym tego rodzaju oddziałem w Polsce.

Na terenie jednostki funkcjonuje Centrum Kształcenia Ustawicznego, które kształci w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz na poziomie ponadgimnazjalnym, tj. w ramach liceum ogólnokształcącego. W Zakładzie Karnym w Rawiczu prowadzone są nowoczesne formy oddziaływań penitencjarnych i terapeutycznych - funkcjonują warsztaty terapii zajęciowej, więzienny dom kultury, realizowanych jest kilkanaście programów resocjalizacji, w tym program z zakresu kultury fizycznej i sportu „Złota setka – bieg ku wolności”, w ramach którego organizowana jest największa „zamknięta” impreza biegowa w kraju. Wiele inicjatyw prowadzonych jest w ścisłej współpracy ze środowiskiem naukowym m.in. z naukowcami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zakład Karny w Rawiczu ma już 200 lat

W celu uczczenia wyjątkowego jubileuszu na placu rawickiego więzienia dokonano symbolicznego zasadzenia drzewa i wmurowania kapsuły czasu. Znalazły się w niej informacje i przedmioty przeznaczone dla przyszłych pokoleń, w szczególności: listy funkcjonariuszy, którzy aktualnie pełnią lub pełnili służbę w rawickim więzieniu, przesłania funkcjonariuszy z innych, współpracujących z jednostką służb mundurowych, przedstawicieli lokalnych władz i innych osób zaangażowanych we współpracę z Zakładem Karnym w Rawiczu, wydruki realizowanych w zakładzie programów resocjalizacyjnych, aktualna prasa, pozycje książkowe szczególnie ważne z punktu widzenia więziennictwa oraz rzeczy przekazane przez osoby, które w ten sposób włączyły się w obchody jubileuszu.

Na przykład, burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik, przekazał fragment rawickiego bruku z lat 30. XX wieku, który został zdemontowany podczas tegorocznej rewitalizacji rynku. Do tego kamiennego śladu przeszłości załączone zostało przesłanie dla przyszłych pokoleń.

- Mamy nadzieję, że zawartość kapsuły będzie stanowiła cenny przekaz dla pokolenia więzienników za sto lat - mówi kpt. Ewa Szulc, rzecznik Zakładu Karnego w Rawiczu.

Prace przy muralu zakończone. Zobacz, jak się prezentuje! [ZDJĘCIA]


Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie