Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska. Trwa walka z ASF. Odstrzelono już 35 tysięcy dzików. Wojsko przetrząsa lasy w poszukiwaniu martwych zwierząt

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Jakub Latusek
Jakub Latusek
Pixabay / jackmac34
Do końca kwietnia myśliwi z Wielkopolski muszą odstrzelić blisko 5 tys. dzików w ramach odstrzału sanitarnego. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał (14.02) wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

W trakcie wyjazdowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Wolsztynie, wojewoda odebrał raport na temat zwalczania groźnego dla zwierząt wirusa. Wraz z całym zespołem zapoznał się także ze stosowanymi metodami bioasekuracji przy jednej z myśliwskich chłodni, zlokalizowanej na terenie szkółki leśnej w Gościeszynie.

- Nasze działanie mają służyć głównemu celowi: zmniejszeniu populacji dzika, by wirus ASF nie dotarł do wielkopolskich gospodarstw, do wielkopolskiej trzody chlewnej. Jestem przekonany, ze ochronimy wielkopolskich rolników i gospodarstwa przed czyhającym za płotem zagrożeniem – mówił podczas spotkania wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Odstrzelono ponad 30 tysięcy dzików

Według raportu służb weterynaryjnych, od 5 grudnia, ujawniono w Wielkopolsce 128 przypadków wirusa ASF u dzików. W województwie nie stwierdzono żadnego ogniska tej choroby u zwierząt hodowlanych. Mimo, iż rok łowiecki trwa do końca marca, już teraz odstrzelono 35.000 dzików w Wielkopolsce. Dalsze odstrzały mają być prowadzone głownie na obszarze zachodniej i północnej części województwa.

Żołnierze szukają padłych zwierząt

Trwa akcja przeszukiwania terenów leśnych z udziałem wojska. Do tej pory wojewoda pięciokrotnie zwracał się do MON o pomoc wojska w poszukiwaniu padłych dzików. Działania są prowadzone z wydzielonych dwóch strefach ogrodzenia, które pozawalają na zatrzymanie migracji zwierząt ze stref ochronnych. Pierwsza strefa otoczona siatką liczy 65,8 km, druga strefa ogrodzenia poprowadzona jest na długości 113 km.

Żółte i czerwone strefy

Ostatnie poszukiwania martwych zwierząt na terenie regionu leszczyńskiego przeprowadzono w piątek (21 lutego). Pięćdziesięciu żołnierzy sprawdzało lasy w rejonie Wijewa. Decyzją Komisji Europejskiej tak zwaną czerwoną strefą zagrożenia objęto właśnie całą gminę, a niej część jak do tej pory. Nadal czerwoną strefą objęty jest cały powiat wolsztyński oraz gmina Sława. Reszta powiatu leszczyńskiego nadal znajduje się w strefie żółtej – ochronnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto