Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wąsosz. Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń w regionie. ASF potwierdzono w gospodarstwie w Wodnikach

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Nie udało się zatrzymać wirusa afrykańskiego pomoru świń, który z każdym tygodniem zbliżał się do gospodarstw w powiecie rawickim. Kolejne ognisko zdiagnozowano też w sąsiedniej gminie Wąsosz w gospodarstwie w Wodnikach.

Pierwszy przypadek ASF w powiecie rawickim

O pierwszym przypadku afrykańskiego pomoru świń na ziemi rawickiej poinformowano w środę (26 lipca 2021 roku). Wirusa stwierdzono u zwierząt w Gierłachowie w gminie Bojanowo. W gospodarstwie przebywało 26 sztuk zwierząt (9 warchlaków, 15 tuczników, 2 lochy).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zabito i zutylizowano wszystkie świnie z gospodarstwa. Profilaktycznie planuje się również likwidację stad z dwóch sąsiednich gospodarstw (170 sztuk).

- Informujemy, że zgodnie z Rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rawiczu w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu rawickiego za obszar zagrożony uznaje się w gminie Bojanowo miejscowości: Czechnów, Sułów Mały, natomiast w gminie Rawicz miejscowości: Masłowo, Folwark i Załęcze - poinformowało Starostwo Powiatowe w Rawiczu.

Pierwszy przypadek ASF w powiecie rawickim może mieć fatalne konsekwencje dla lokalnych rolników. Ziemia rawicka uchodzi na zagłębie hodowli trzody chlewnej. Działa tu ponad 900 gospodarstw tego typu, w których przebywa około 130 tys. świń.

Dobrych informacji nie przynosi kolejny raport Głównego Inspektoratu Weterynarii. Nowe ognisko pierwotne w regionie potwierdzono 28.07.2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 15 świń (tuczniki), położonym w miejscowości Wodniki, w gminie Wąsosz. Podobnie jak w przypadku innych ognisk, los trzody przebywającej na terenie gospodarstwa jest przesądzony.

CZYTAJ TEŻ

Coraz więcej przypadków

Wcześniej ognisko afrykańskiego pomoru świń odkryto w miejscowości Cieszkowice w gminie Wąsosz (8 kilometrów od granicy z powiatem rawickim). Zakażone zwierzęta znajdowały się w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń (3 lochy, 7 prosiąt, 6 tuczników, 12 warchlaków).

Kolejny przypadek w regionie dotyczy miejscowości Chodlewo w gminie Żmigród, znajdującej się 5 kilometrów w linii prostej od granicy z powiatem rawickim. ASF potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 77 świń (17 loch, 28 prosiąt, 31 warchlaków, 1 knur). To dwudzieste ognisko choroby potwierdzone w tym roku w kraju.

Wymienione ogniska znajdowały się w niewielkiej odległości od granicy ochronnej strefy niebieskiej, co przełożyło się na rozszerzenie granic obszaru objętego ograniczeniami kat. II. Strefę czerwoną powiększono o tereny wielkopolskich gmin: Bojanowo, Rawicz, Miejska Górka, Krobia, Poniec i Rydzyna oraz dolnośląskich: Żmigród i Prusice.

Aktualna mapa stref (02.08.2021)
Główny Inspektorat Weterynarii

Afrykański pomór świń - co to?

Afrykański pomór świń (ASF), to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Wirus nie jest groźny dla ludzi.

- Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia - informuje Główny Lekarz Weterynarii.


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto