Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W samym centrum miasta strzelano do ludzi. Zginęło 7 osób

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Jakub Latusek
Przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod tablicą na rawickim ratuszu, upamiętniającą zastrzelonych bezrobotnych podczas tzw. „rozruchów głodowych” w 1921 r.

Podłożem rozruchów była sytuacja gospodarcza w Polsce, na obszarze byłego zaboru pruskiego. Do czerwca 1921 tereny te były nadal oddzielone granicą celną od reszty kraju, co powodowało utrzymywanie się tutaj innego systemu płac i cen. Po zniesieniu granicy celnej doszło do gwałtownego wzrostu cen i wszechobecnej drożyzny, co wywołało intensywne protesty ludności, demonstracje i rozruchy. Często dochodziło do ostrych starć z policją, która bezwzględnie obchodziła się z protestującymi. Do jednych z najostrzejszych wystąpień należały rozruchy w Rawiczu.

Był 19 sierpnia 1921 roku. Chłopi i robotnicy z okolicznych miejscowości odmówili pracy za głodową płacę i wyruszyli w stronę Rawicza, aby przedstawić swoje postulaty lokalnym władzom. Ich żądań nie przyjęto, co spotkało się ze zdecydowaną odpowiedzią protestujących. Brukiem obrzucono rawicki ratusz. Policja zareagowała bardzo ostro – doszło do walk wręcz. Demonstrantom udało się rozbroić kilku policjantów. Reszta nierozbrojonych funkcjonariuszy wycofała się w ul. Paderewskiego, skąd oddała pierwszą salwę z ostrej amunicji do głodujących. Walki trwały kilka godzin, gdyż z okolicznych wsi nadciągali uzbrojeni w kosy i widły chłopi. Miasto zostało otoczone kordonem wojska.

Podczas zajść zginęło siedem osób – trzy poległy na miejscu o 11:30, pozostałe zmarły w szpitalu 19, 20 i 21 sierpnia 1921. Najmłodsza z ofiar miała 17 lat. Zbiorowy pogrzeb demonstrantów nastąpił 25 sierpnia na rawickim cmentarzu.

Lista poległych:
Stefan Cyburski (Rawicz, 22 lata),
Władysław Dąbrowicz (Wydawy, 18 lat),
Franciszek Robaszyński (Piaski, 23 lata),
Wincenty Szukalski (Słupia Kapitulna, 37 lat),
Kazimierz Szwarc (Rawicz, 17 lat),
Jan Tatarek (Zaorle, 22 lata),
Jan Tyca (Ostoje, 26 lat)

W 1962 roku w ścianę ratusza w Rawiczu wmurowano tablicę upamiętniającą poległych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto