Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W maju 2024 ruszają rejsy z Bydgoszczy do pałacu w Lubostroniu. Podróż będzie trwała około 7 godzin

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Wyprawa to wynik współpracy kilku partnerów m.in.: Barki Lemara
Wyprawa to wynik współpracy kilku partnerów m.in.: Barki Lemara Dariusz Bloch/Archiwum
Pierwszy, techniczny rejs na tej trasie odbył się, z powodzeniem, pod koniec września ubiegłego roku. Na kwiecień zaplanowano kolejny. Bydgoszczanie i mieszkańcy okolic będą mogli korzystać z nowej atrakcji turystycznej od drugiego weekendu maja.

Szlak z mariny Gwiazda w Bydgoszczy do Lubostronia przetarła łódź „Wiślana”. Wyprawa była wynikiem współpracy kilku partnerów: Pałacu Lubostroń, Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy, Lokalnej Grupy Działania Pałuki – Wspólna Sprawa w Żninie, Powiatu Żnińskiego, Lokalnej Organizacji Turystycznej w Żninie, Barki Lemara – muzeum tradycji wodniackich i szyperskich w Bydgoszczy.

- Rejs zwiadowczy zorganizował bydgoski Szlak TeH2O, zawsze otwarty na zabytki techniki, których po drodze nie brakowało: śluzy, jazy, mosty, umacniane kilkoma sposobami brzegi były porywającą lekcją hydro-techniki! Zadaniem przyszłości będzie z pewnością powielanie podobnych wypraw, utrwalanie szlaków turystycznych, kierowanie uwagi na rzeki i kanały. Mamy turystyczny i historyczny skarb! Pomysł Andrzeja Szwalbego na tworzenie wspólnej narracji Ostromecka i Lubostronia ma współcześnie szanse rozwoju. Łączy nas urokliwa woda - Wisła, Brda, Kanał Bydgoski oraz Kanał Górnej Noteci – mogliśmy przeczytać wówczas na profilu facebookowym Barki Lemara.

- Jeśli ktoś raz popłynie tym szlakiem, zawsze będzie chciał tu wracać. Mamy tu prawdziwą Kanadę. Droga wodna jest otwarta, można tędy planować rejsy i wycieczki. Dotarcie od „Gwiazdy” do Lubostronia zajmuje od 6 do 8 godzin, można byłoby więc zaplanować w Lubostroniu nocleg. Szlak wymaga współpracy z Wodami Polskimi, nie tylko przy śluzowaniu, przydałoby się też koszenie. Dwa tygodnie temu było tu tyle rzęsy wodnej, że byśmy nie przepłynęli. Teraz też na niektórych odcinkach musieliśmy wiosłować, bo chłodzenie silnika nie dawało rady. Nie ma za to problemu z głębokością toru wodnego – dodawał Adam Gajewski, kierownik Sekcji Dziedzictwa Lokalnego Muzeum Legend Szyperskich „Barka Lemara”.

W drugiej połowie kwietnia odbędzie się drugi, próbny rejs. Wkrótce z nowej atrakcji turystycznej regionu będzie mógł skorzystać każdy.

- W drugi weekend maja planujemy pierwszy rejs biletowany. Do końca roku chcemy, by takich wycieczek było sześć lub siedem – poinformował nas Adam Godlewski.

Zainteresowani mogą szukać szczegółów na facebookowym profilu „Barka Lemara”.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto