Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W których szpitalach kobiety rodzą najchętniej? Jak wypadają lecznice w Lesznie i regionie?

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Pracownicy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia sprawdzili, w których szpitalach w Wielkopolsce kobiety najchętniej chcą rodzić swoje dzieci. Przeanalizowali sytuację w ostatnich czterech latach w 35 lecznicach. Jak kształtuje się ona w Lesznie, Gostyniu, Kościanie i Rawiczu?

Okazuje się, że około 50 procent porodów w Wielkopolsce odbywa się w 7 szpitalach. Liderem wśród nich jest Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP przy ul. Polnej w Poznaniu. W tym gronie, na siódmym miejscu - sklasyfikowano Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie.

- Zdajemy sobie sprawę, że na decyzje pacjentek ma wpływ wiele czynników, wśród nich są często kształtowane przez lata opinie o placówce, lokalna tradycja, a także kwestie kadrowe danego szpitala – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – O wyborze szpitala trzeciego lub drugiego poziomu referencyjnego, oprócz osobistych preferencji, decydują zazwyczaj względy medyczne.

W leszczyńskim szpitalu w 2016 r. liczba porodów kształtowała się na poziomie 1370, w 2017 r. - 1514, 2018 r. - 1511, a w 2019 r. było to 1500. W gostyńskiej lecznicy liczby te kształtują się odpowiednio na poziomie: 712 w 2016 r., 803 (2017), 760 (2018) i 704 (2019), w Kościanie: 730 (2016), 745 (2017), 717 (2018) i 655 (2019), a w Rawiczu: 530 (2016), 568 (2017), 512 (2018) i 495 (2019).

W zestawieniu przygotowanym przez wielkopolski oddział NFZ wskazano m.in. 13 szpitali, w których wzrosła liczba hospitalizacji porodowych w ostatnich latach. W tym gronie znalazła się gostyńska lecznica.

W informacjach podanych przez NFZ podkreślono jednocześnie, że w 2019 r. mniej Wielkopolanek wyjechało rodzić dzieci poza granice województwa, a więcej mieszkanek innych części Polski skorzystało z oddziałów porodowych w Wielkopolsce. Zwrócono jednak również uwagę na fakt, iż są w Wielkopolsce lecznice, w których roczna liczba porodów kształtuje się na poziomie niższym niż 400 i te dane uznano już za mało optymistyczne. Jak widać z przytoczonych statystyk, sytuacja ta nie dotyczy szpitali w regionie leszczyńskim.

Obecnie sytuacja w szpitalach, a więc również na porodówkach, jest trudna w związku z epidemią koronawirusa. Mimo tego - jak można przeczytać na profilu facebookowym WSZ w Lesznie - oddział położniczy pracuje normalnie.

- Wdrożone zostały odpowiednie procedury zwiększające bezpieczeństwo epidemiologiczne m.in. zlikwidowano do odwołania porody rodzinne.W marcu urodziło się w leszczyńskiej porodówce 145 dzieci, w tym 5 par bliźniąt - podkreślono na facebookowym profilu lecznicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W których szpitalach kobiety rodzą najchętniej? Jak wypadają lecznice w Lesznie i regionie? - Leszno Nasze Miasto

Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto