Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szansa dla osób po udarze. Rehabilitacja pozwala odzyskać sprawność i wrócić do życia

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Odpowiednia rehabilitacja po udarze mózgu pozwala znacznie ograniczyć jego skutki
Odpowiednia rehabilitacja po udarze mózgu pozwala znacznie ograniczyć jego skutki Małgorzata Genca
Program rehabilitacji neurologicznej osób po udarze mózgu prowadzony przez poznański szpital im. Degi pozwala poprawić jakość życia. Są jeszcze wolne miejsca, nie potrzeba skierowań.

Rocznie udar mózgu dotyka w Polsce około 70-80 tys. osób. Rehabilitacja pacjentów nimi dotkniętych jest możliwa dzięki wsparciu funduszy europejskich dla Wielkopolski.

- Udary dzielimy na: udary niedokrwienne, które z reguły występują u osób starszych oraz udary krwotoczne - wyjaśnia prof. Przemysław Lisiński, kierownik Kliniki Rehabilitacji w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu. - Te ostatnie częściej dotykają ludzi w sile wieku. Przyczyny udaru są złożone, a ich wystąpieniu sprzyja między innymi: długotrwały stres, nieleczone nadciśnienie, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta oraz niezdiagnozowane wcześniej anomalie (tętniaki). Niezależnie jednak od przyczyn skutki udarów bywają podobne. To bardzo duża grupa objawów, choć oczywiście nie wszystkie można zaobserwować u każdego pacjenta. Mogą to być niedowłady, problemy z mową, widzeniem, równowagą, problemy emocjonalne i wiele innych - wszystko zależy od tego, którego obszaru mózgu udar dotyczy i jaka jest dynamika procesu chorobowego oraz jak szybko wdrożono odpowiednie leczenie w oddziale neurologicznym. Do przywrócenia, choćby częściowego utraconych w wyniku udaru funkcji jest konieczna odpowiednia rehabilitacja. I tę oferujemy w ramach współfinansowanego z funduszy europejskich programu STROKE, który realizujemy.

Rehabilitacja na miarę

Program adresowany jest do osób w wieku od 18 do 64 lat, które przeszły udar mózgu w ostatnich 12 miesiącach.

- W ramach projektu pacjent bierze udział w trzytygodniowym turnusie , co oznacza 18 dni rehabilitacji. W tym czasie przy pomocy specjalistów pracujemy nad przywróceniem funkcji utraconych na skutek udaru - wyjaśnia prof. Lisiński.

Szczegółowy plan rehabilitacji jest ustalany indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta i problemów, z którymi się boryka. Do dyspozycji chorego oprócz lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej i pielęgniarki jest także fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, logopeda oraz psycholog.

- To pacjent decyduje czy woli być rehabilitowany stacjonarnie czyli na oddziale szpitalnym (normalna doba hotelowa) czy też preferuje codziennie dojeżdżać na zabiegi rehabilitacyjne - podkreśla prof. Lisiński.

Niezależnie jednak od tego czy rehabilitacja odbywa się w trybie stacjonarnym czy dochodzącym pacjent ma zapewnione także wyżywienie. Sale oddziału są w pełni klimatyzowane, co zapewnia wysoki komfort odpoczynku naszym chorym, szczególnie po wyczerpujących ćwiczeniach. Zapewnienie tak komfortowych warunków było możliwe dzięki adaptacji i modernizacji wcześniej istniejącego oddziału rehabilitacji neurologicznej współfinansowanemu z funduszy europejskich.

Pieniądze z tego samego źródła pozwoliły także na kupienie nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego między innymi takiego jak: bieżnia do nauki chodu, platforma balansowa do ćwiczeń równowagi, fotele izokinetyczne do ćwiczeń kończyny dolnej oraz manipulatory do ćwiczeń ruchów precyzyjnych ręki, które to urządzenia pracują w oparciu o zasadę biofeedbacku (wzrokowe sprzężenie zwrotne). Działają one w ten sposób, że pacjent wykonując określony ruch widzi go jednocześnie na ekranie monitora co pozwala w znacznym stopniu na jego kontrolę i zwiększa efektywność danego ćwiczenia.

- Szczególną dumą napawa nas możliwość terapii funkcji ręki z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Oczywiście chcemy zapewnić każdemu choremu możliwość powrotu do pełnej sprawności, ale jest to trudne w ciągu 18 dni terapeutycznych- mówi prof. Przemysław Lisiński. Zakończenie 18 dni terapii nie kończy naszej współpracy z chorym gdyż dalszą rehabilitację prowadzimy na Oddziale Dziennego Pobytu w ramach NFZ. W większości przypadków uzyskujemy taki stan, w którym pacjent, mimo istniejących problemów funkcjonuje niezależnie od innych osób w życiu rodzinnym, społecznym, a także zawodowym - podkreśla.

Choć aktywizacja zawodowa jest wpisana w założenia projektu, nie w każdym przypadku dotyczy ona samych pacjentów. - Oczywiście część naszych pacjentów wraca do pracy - mówi kierownik Kliniki Rehabilitacji. - Ale nasz projekt obejmuje także wsparcie dla opiekunów. Jeśli stan pacjenta poprawi się na tyle, by mógł funkcjonować samodzielnie w środowisku domowym i opiekun będzie mógł wrócić do pracy to także nasz sukces.

Bez skierowania i formalności

Pierwsi pacjenci w ramach projektu rozpoczęli rehabilitację w listopadzie 2020 roku. Do tej pory efekt w postaci powrotu do pracy pacjenta lub jego opiekuna udało się uzyskać u 75 proc. uczestników projektu STROKE. - Trzeba zaznaczyć, że w ponad 90 proc. przypadków stan funkcjonalny chorego uległ poprawie- podkreśla prof. Lisiński.

Część pacjentów korzystających z turnusów rehabilitacji w szpitalu im. Degi korzystała już z rehabilitacji po udarze mózgu w ramach NFZ, ale nie wyklucza to uczestnictwa w projekcie.

- Przyjmujemy także pacjentów wprost z oddziałów udarowych - podkreśla profesor. - Jesteśmy otwarci dla wszystkich chorych poudarowych. Żeby wziąć udział w projekcie pacjent musi się jedynie z nami skontaktować telefonicznie lub mailowo i umówić na wizytę kwalifikacyjną. Nie potrzeba żadnych skierowań ani wypełniania dokumentów. Nie trzeba być nawet objętym ubezpieczeniem zdrowotnym. Wszystkimi formalnościami zajmiemy się sami na miejscu - zaznacza.

Wystarczy więc zadzwonić pod numer 510 711 636 lub skontaktować mailowo pod adresem

[email protected].

Projekt będzie realizowany do czerwca 2023 roku. Dofinansowanie do niego z funduszy europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wyniosło blisko 10,7 mln zł.

Zagłosuj w plebiscycie!


Zagłosuj w plebiscycie!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto