Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SIERAKOWO. Hala sportowa zamknięta w trybie natychmiastowym. Ekspertyza wykazała zaniedbania z czasu... budowy hali w Sierakowie

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
SIERAKOWO. Hala sportowa zamknięta w trybie natychmiastowym. Ekspertyza wykazała zaniedbania z czasu... budowy hali w Sierakowie
SIERAKOWO. Hala sportowa zamknięta w trybie natychmiastowym. Ekspertyza wykazała zaniedbania z czasu... budowy hali w Sierakowie Jakub Latusek, arch. NM
Hala sportowa w Sierakowie została zamknięta i to w trybie natychmiastowym. Powodem są pęknięcia, które zauważył dyrektor Szkoły Podstawowej w Sierakowie. Zlecił on ekspertyzę, która wykazała zaniedbania na etapie... budowy hali sportowej. Stan obiektu, zdaniem autora ekspertyzy, jest niezadowalający.

Hala sportowa w Sierakowie została zamknięta w trybie natychmiastowym

Hala sportowa w Sierakowie powstała w 2003 roku. Dotąd odbywały się w niej nie tylko zajęcia sportowe, lecz również wiele meczów, zawodów i imprez nie tylko o charakterze rekreacyjnym. Od dziś jednak wstęp do hali jest zabroniony, odwołane zostały wszystkie lekcje i treningi. Powodem jest stan techniczny sierakowskiej hali.

Zaczęło się od pęknięć, które zaniepokoiły administratora obiektu, czyli dyrektora Szkoły Podstawowej w Sierakowie. Zlecił on wykonanie ekspertyzy, która nie pozostawiła złudzeń co do stanu budynku. Ekspert uznał, że jest on niezadowalający. Źródłem problemu są elementy konstrukcyjne wykonane z drewna klejonego.

Co wykazała ekspertyza hali sportowej w Sierakowie?

  • Połączenia słupów głównych z ryglami zostały wykonane niezgodnie z założeniami
  • w dokumentacji projektowej.
  • Projektowane połączenia na pierścienie BISTYP zostały niepoprawnie wykonane na
  • etapie montażu. Pierścienie nie zostały wystarczająco dociśnięte do gałęzi słupów, przez co nie wbiły się całkowicie w element drewniany.
  • Korozja biologiczna drewna w strefach podporowych słupów spowodowana jest wykonaniem
  • opaski wokół budynku z kostki betonowej.
  • Korozja biologiczna wywołana wskutek porażenia przez owady jest wynikiem braku
  • odpowiedniej impregnacji od momentu wybudowania obiektu.

Samorząd Rawicza i dyrekcja szkoły czekają na opinię inspektora nadzoru budowlanego

Teraz szkoła i samorząd czekają na opinię Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rawiczu, który ma stwierdzić czy halę w Sierakowie można użytkować do czasu wykonania napraw. z kolei władze Rawicza zleca wykonanie dokumentacji, która jest potrzebna do przeprowadzenia remontu.

Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza nie kryje oburzenia i ostro komentuje zaistniałą sytuację. - To bardzo poważne zaniedbania wykonawcze, które mogą mieć skutki w nośności sali sportowej. Ekspertyza jest szokująca i pokazuje, że ludzie, którzy odpowiadali za tę inwestycję, nie dopilnowali jej przy odbiorze 18 lat temu. Mam na myśli zarówno nadzór, jak i ówczesne władze miasta – mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto