Rynek pracy w Rawiczu — nadwyżkowe i deficytowe zawody w regionie

Artykuł sponsorowany GOWORK.PL
W powiecie rawickim brakuje pracowników, których deficyty zauważa się w skali całego kraju. Poza licznymi wakatami m.in. w oświacie, ochronie zdrowia czy transporcie, praca czeka tu jednak także na innych stanowiskach. Czy na rynku pracy w Rawiczu funkcjonują specjaliści, którzy mają problemy ze znalezieniem ofert dla siebie?

W Rawiczu rynek pracy należy do pracowników

Główny Urząd Statystyczny podaje, że strukturę zatrudnienia w Rawiczu w około 33,4 proc. tworzy sektor rolniczy. Żadna inna branża nie zapewnia tu tylu miejsc pracy, choć zbliżoną część pracowników grupuje jeszcze przemysł i budownictwo (około 30,1 proc. wszystkich osób zatrudnionych). Około 13,7 proc. aktywnych zawodowo mieszkańców miasta zrzesza natomiast sektor usługowy, a około 4,8 proc. pracuje w finansach.

Badanie “Barometru Zawodów”, które tworzy roczne prognozy zapotrzebowania na pracowników zajmujących poszczególne stanowiska w różnych częściach kraju, podaje, że ostatnim rokiem, w jakim powiat rawicki zanotował nadwyżkę w którymś z zawodów, był rok 2018. Wówczas naprawdę ciężko tu było znaleźć pracę m.in. jako pedagog, pracownik biura podróży i obsługi turystycznej, technik budownictwa czy technik informatyk.

Dziś osoby zajmujące takie stanowiska nie muszą martwić się o swoje perspektywy zawodowe w powiecie rawickim. Od 2019 roku rynek zatrudnienia w Rawiczu i wokół miasta należy głównie do pracowników. To bardzo dobra wiadomość dla osób szukających tu pracy, a gorsza dla pracodawców, którzy potrzebują specjalistów. Niemniej oferty zatrudnienia, dostępne na GoWork.pl i innych największych portalach pracy w kraju, w tej części Polski kieruje się przede wszystkim do kilku konkretnych grup zawodowych.

Jakich pracowników brakuje najbardziej w powiecie?

Na zdecydowanie więcej ogłoszeń może w 2023 roku liczyć w Rawiczu m.in. wykwalifikowany absolwent studiów medycznych i pokrewnych kierunków. Powiat rawicki zgłasza duże zapotrzebowanie na lekarzy, pielęgniarki, położne, farmaceutów, psychologów, psychoterapeutów oraz ratowników medycznych. Wpływ na taki stan rzeczy miała m.in. rozbudowa szpitala powiatowego, ale przyczyn deficytu pracowników w ochronie zdrowia jest znacznie więcej.

Na rynku pracy w Rawiczu i całym powiecie rawickim doskonale widać także kryzys szkolnictwa zawodowego i branżowego. W regionie brakuje kandydatów posiadających praktyczne umiejętności i przygotowanych do wykonywania pracy fizycznej w takich branżach jak gastronomia, budownictwo czy przemysł. Młode osoby, dopiero wybierające swoje ścieżki kariery, niechętnie skłaniają się ku zdobywaniu kwalifikacji potrzebnych w takich zawodach jak:

  • cukiernik,
  • elektryk, elektromechanik, elektromonter,
  • monter maszyn i urządzeń,
  • monter elektronik,
  • magazynier,
  • obuwnik,
  • operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych,
  • operator obrabiarek skrawających,
  • operator urządzeń dźwigowo-transportowych,
  • piekarz,
  • pracownik fizyczny w produkcji i pracach prostych,
  • spawacz,
  • ślusarz.

Lokalni pracodawcy poszukują także osób, które podjęły konkretne studia wyższe. W deficycie są tacy specjaliści jak inżynier chemik, chemik czy specjalista elektroniki, automatyki i robotyki. Duża rotacja pracowników to domena również takich stanowisk jak kelner, barman czy pomoc kuchenna.

Pozostałe zawody deficytowe w Rawiczu i okolicach miasta

Pracodawcy w powiecie rawickim chętnie zatrudniają cudzoziemców posiadających odpowiednie kwalifikacje do pracy w niektórych zawodach. Firmy zmusza do tego aktualna sytuacja na rynku, ale takie rozwiązania nie zawsze są wystarczające. W regionie brakuje m.in. kierowców zawodowych. Dotyczy to przede wszystkim kandydatów z prawem jazdy kategorii C i C+E oraz świadectwem kwalifikacji zawodowej na przewóz towarów lub materiałów niebezpiecznych.

Coraz mniej osób chce wykonywać pracę fizyczną, pracę zmianową czy zajmować niskopłatne stanowiska. Rynek zatrudnienia w Polsce wciąż należy głównie do pracowników, dlatego ci mają możliwości wyboru innych zawodów i stąd m.in. deficyty kandydatów w wyżej wymienionych obszarach. Badanie “Barometru Zawodów” wskazuje również, że w 2023 roku problemy ze skompletowaniem swoich kadr mają również dyrektorzy niektórych placówek edukacyjnych.

Dotyczy to zwłaszcza szkół zawodowych i branżowych, w których ciężko zatrudnić doświadczonego praktyka z uprawnieniami pedagogicznymi. Brakuje osób gotowych nauczać przedmiotów zawodowych. Pozostałe placówki edukacyjne także borykają się z problemem, ale innej natury. W powiecie rawickim panuje deficyt pedagogów szkolnych.

Niskie poszanowanie społeczne dla zawodów mundurowych oraz wysokie wymagania stawiane kandydatom spowodowały również deficyty wśród pracowników służb mundurowych w powiecie rawickim. Natomiast częste zmiany skomplikowanych przepisów podatkowych i finansowych skutecznie odstraszają od podejmowania pracy w charakterze księgowych w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto