Rawicz. Taki pomnik niedźwiedzia stanie na płycie rynku po rewitalizacji? Prezentujemy również pozostałe prace konkursowe [ZDJĘCIA]

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Gmina Rawicz w ramach konkursu wyłoniła najlepsze projekty rzeźby niedźwiedzia i makiety starego miasta. Pierwsze miejsce zajęli Dariusz Sagan z Głogowa, którzy stworzył projekt rzeźby niedźwiedzia oraz Tomasz Sachanowicz i Mikołaj Jerczyński ze Szczecina, autorzy makiety starego miasta.

Konkurs na pomnik niedźwiedzia i makietę miasta

Konkurs na koncepcje projektowe dotyczył dwóch pakietów. Pierwszy z nich obejmował projekt rzeźby niedźwiedzia, drugi makietę starego miasta. W ramach pierwszego pakietu sąd konkursowy wybierał pomiędzy 11 pracami, w ramach drugiego wybór dotyczył 6 projektów.

Komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. następujące kryteria: wartości ideowo-przestrzenne w kontekście spełnienia celu konkursu oraz wartości artystyczne, w tym jakość estetyczną i walory plastyczno-materiałowe.

Niedźwiedź otwarty na mieszkańców

Pierwsze miejsce w konkursie na pomnik niedźwiedzia zajął Dariusz Sagan z Głogowa, który - zdaniem komisji konkursowej - najwierniej opracował figurę w sposób nawiązujący do hasła „Rawicz zawsze otwarty” oraz legendy o Klotyldzie i niedźwiedziu. Projekt zakłada wizerunek pomnika o przyjaznym i pogodnym charakterze.

Komisja opracowała również zalecenia pokonkursowe, które dotyczą m.in. umieszczenia daty fundacji Rawicza („1638”), modyfikacji ułożenia łap niedźwiedzia (umożliwiając np. siadanie na nich) oraz zwrócenie głowy zwierzęcia w stronę nieistniejącego już pałacu fundatora miasta, a także innych zmian nieujętych w zaleceniach.

Dariusz Sagan za pierwsze miejsce otrzyma 14 tys. złotych. Drugie miejsce zdobył Sławomir Micek z Kielc (9 tys. zł), a trzecie Maciej Jagodziński z Torunia (4 tys. zł).

Makieta przybliży układ urbanistyczny

Natomiast pierwsze miejsce w konkursie na makietę miasta zajęła propozycja Tomasza Sachanowicza i Mikołaja Jerczyńskiego ze Szczecina. Komisja wybór uzasadniła m.in. wyrazistością przedstawionego układu urbanistycznego oraz zawarciem w układzie pełnych plant im. Jana Pawła II, które zdefiniowały zakres rawickiej starówki. Wśród zaleceń pokonkursowych autorzy projektu powinni dopracować elementy zieleni i zadbać o skalę i treść opisów i lokalizację napisów.

Sachanowicz i Jerczyński zostaną nagrodzeni kwotą 7,5 tys. złotych. Drugie miejsce zajął Michał Wysocki z Wrocławia (5 tys. zł), a trzecie Karol Badyna z Krakowa (2,5 tys. zł).

Burmistrz wysoko ocenia nagrodzone projekty

Wyniki zatwierdził burmistrz Grzegorz Kubik.

Zgłosiło się do nas wielu artystów z całej Polski, którzy wykonali naprawdę piękne prace. Jestem przekonany, że postać niedźwiedzia, który będzie zachęcał swoją otwartą postawą i radosnym usposobieniem, stanie się ciekawym symbolem centrum miasta. Tuż obok stanie makieta miasta, która uwydatni to, jak piękny i przemyślany jest urbanistyczny układ starówki – komentuje wyniki konkursu burmistrz Grzegorz Kubik. – Gratuluję wszystkim autorom i dziękuję za tak liczne zaangażowanie – dodaje.

Autorzy zwycięskich projektów otrzymali zaproszenie do negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej, wykonaniu rzeźby wraz z montażem w oparciu o koncepcję wyłonioną w konkursie.

Film z wystawy konkursowej

Galeria prac biorących udział w konkursach na pomnik niedźwiedzia oraz makietę miasta

Rawicz. Taki pomnik niedźwiedzia stanie na płycie rynku po r...

ZOBACZ RÓWNIEŻ


Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie