Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rawicz. Stowarzyszenie zaprasza do "Hazackiej Akademii Wisieloków". Warsztaty taneczno-śpiewacze i haftu hazackiego dla mieszkańców powiatu

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Archiwum / Jakub Latusek
Już wkrótce wystartuje unikatowy projekt - „Hazacka Akademia Wisieloków”! Organizator, którym jest stowarzyszenie zespołu regionalnego „Wisieloki” z Szymanowa zaprasza dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe na wyjątkowe warsztaty taneczno-śpiewacze oraz warsztaty haftu hazackiego.

Działania będą realizowane w ramach zadania dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Swoim zasięgiem obejmować będzie cały powiat rawicki, natomiast miejscowościami realizacji zadań będą dwie wsie hazackie: Ugoda i Zawady w gminie Rawicz.

- Warsztaty taneczno-śpiewacze odbywać się będzie w świetlicy wiejskiej w Zawadach w terminie od 18 lipca do 22 października – tłumaczy etnograf Michał Umławski, który będzie współprowadzącym zajęcia. Towarzyszyć mu będzie Katarzyna Klefas - opiekun pedagogiczny grup Zespołu Wisieloki oraz miłośniczka regionu i tradycji hazackich.
Program warsztatów będzie podzielony na dwa bloki.

- Folklor taneczny, który obejmie naukę wybranych tańców ludowych, prezentację wzorów strojów ludowych, zapoznanie się z wybranymi obrzędami zgodnie z porami roku i tradycyjnym kalendarzem obrzędowym oraz folklor śpiewaczy i muzyczny, czyli naukę piosenek i melodii regionu hazackiego, jak również praktycznie zapomnianych zabaw ludowych z hazackich wsi – wyjaśnia Michał Umławski.

„Akademia” będzie prowadziła też warsztaty haftu hazackiego, które będą odbywały się w świetlicy wiejskiej w Ugodzie w terminie od 18 lipca do 22 października. Prowadzącymi warsztaty będą: Grażyna Konopka - prezes Stowarzyszenia „Wisieloki” oraz Marta Jankowska instruktorka i animatorka. Tradycyjny haft na tiulu to jeden z najważniejszych elementów kultury ludowej mikroregionu Hazów, cząstka tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Zajęcia warsztatowe będą obejmowały naukę wykonania przez dzieci wspólnie z rodzicami "zabawek naszych dziadków", a także praktyczną naukę wykonania haftów hazackich i wyrobów rękodzieła oraz wykorzystanie tradycyjnych wzorów regionu hazackiego we współczesnej sztuce użytkowej.

W obu cyklach warsztatowych zapisy przyjmowane są telefoniczne do dnia 17 lipca 2020 r. pod nr tel.: 504-557-908, 888-698-372.

Kim są Hazacy i na czym polega ich unikatowa tradycja? To grupa etnograficzna ludności polskiej zamieszkująca obszar powiatu rawickiego między rzeką Orlą a Dąbroczną.

- Grupa ta osiedliła się w XVI i XVII wieku na wykarczowanych terenach (ostępach leśnych) części puszczy pogranicznej, po obu brzegach rzeki Orli. Większość z nich była osadnikami śląskimi – objaśnia Ludwik Gumolec w swoich publikacjach.

Między innymi z uwagi na teren, który zamieszkiwali (mokradła), była to społeczność zamknięta, dzięki czemu do dziś zachowała swoją unikalną tradycję.

- Jeszcze przed I wojną światową Hazacy zawierali małżeństwa tylko między sobą, nie mieszając się z sąsiednimi grupami. Z tego powodu sąsiedzi Hazaków mieli do nich lekceważący stosunek, uznając ich za ludzi zacofanych – uważa Gumolec.

Popularyzatorem folkloru mikroregionu Hazów od ponad czterech dekad jest właśnie zespół Wisieloki z Szymanowa. Celem Stowarzyszenia jest ochrona przed utratą i przepadkiem zanikającej już w południowo-zachodniej Wielkopolsce tradycji muzykowania kapel dudziarskich, promowanie kultury hazackiej, w tym pięknego i unikatowego haftu.

ZOBACZ TEŻ:

Wielkie święto Wisieloków. Zespół ma już 45 lat! [ZDJĘCIA]

Jarmark Historyczny i Festiwal Muzyków Ludowych w Rawiczu (2...

Jarmark Historyczny i Festiwal Muzyków Ludowych 2019 w Rawic...

Jarmark Historyczny i Festiwal Muzyków Ludowych w Rawiczu (2...

Rawicz. Pojechali dla Alicji. Charytatywny rajd rowerowy "Se...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto