Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rawicz. Pomnik niedźwiedzia czy założyciela miasta na rynku? Radny wnioskuje o budowę popiersia Adama Olbrachta Przyjmy- Przyjemskiego

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Archiwum / Jakub Latusek
Nie od dziś stawianie pomników budzi kontrowersje. Ostatnio powodem waśni okazał się pomnik niedźwiedzia, który ma stanąć na rawickim rynku po rewitalizacji. Radny Mariusz Suchanecki w trybie interpelacji zawnioskował o zmianę planów rawickiego ratusza - chciały, aby w ścisłym centrum stanęło popiersie założyciela miasta.

Podczas ostatniej konferencji prasowej poinformowano, iż gmina wkrótce zamierza ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wykonanie pomnika niedźwiedzia, który ma stanąć w północnej części miasta, tuż przed planowaną fontanną. Burmistrz żartował nawet:

- Może zrobimy z tego taka małą legendę, że każda panna, która na tym niedźwiedziu usiądzie, będzie miała szczęście do końca życia - śmiał się Grzegorz Kubik.

Niedźwiedź czy założyciel miasta?

Plany usytuowania niedźwiedzia były znane już od kwietnia 2017 roku, gdy projektant Roman Rutkowski premierowo zaprezentował swoją wizję przebudowy rynku i deptaków w Rawiczu. Niespodziewanie, tuż przed ogłoszeniem przetargu pojawiła się nowa koncepcja, aby zamiast symbolu miasta na rynku stanęło popiersie innej znanej rawickiej postaci.

- Moim zdaniem na centralnym placu naszego miasta - rynku, powinien znaleźć się pomnik jego założyciela i pierwszego właściciela Adama Olbrachta Przyjmy-Przyjemskiego. [...] Gdyby nie ród Przyjemskich Rawicza nie było by na mapie Polski - argumentuje radny.

Mariusz Suchanecki nadmienił również, iż na rawickich plantach znajduje się już pomnik niedźwiedzia w formie fontanny, która niedawno została wyremontowana.

W planach jest kilka pomników

Wniosek najprawdopodobniej nie zmieni planów rawickiego ratusza. Czy to oznacza, iż Rawicz nie uhonoruje swojego protoplasty? Niekoniecznie. Zgodnie z koncepcją projektanta Rutkowskiego na rawickich deptakach mogą powstać jeszcze dwa pomniki: jeden z nich miałby przedstawiać właśnie Przyjmę-Przyjemskiego, natomiast drugi projektanta Michała Flandrina.

Swoją koncepcję na powstawanie kolejnych monumentów w przyszłości przedstawił były burmistrz Tadeusz Pawłowski, który przypomniał proces budowy pomnika Jana Pawła II w 2005 roku.

- 8 lipca 2005 roku powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Papieża Jana Pawła II w Rawiczu. W jego skład weszło około 50 osób reprezentujących różne środowiska społeczne i gospodarcze powiatu rawickiego. Fundusze na budowę pomnika zebrano dzięki ofiarności darczyńców podczas zbiórki publicznej, więc nie były to środki pochodzące z budżetu gminy! - przypomina Tadeusz Pawłowski.

Czy gmina spróbuje tej metody? Dowiemy się w przyszłości.

Ankieta dla mieszkańców. KTÓRY POMNIK POWINIEN ZNAJDOWAĆ SIĘ NA RAWICKIM RYNKU?

ZOBACZ TEŻ:

Rawicz. Wykonawca miał dziś wrócić na plac przebudowy rawick...

Rawicz. Egzotyczne juki wróciły pod fontannę z niedźwiedziem...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto