Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rawicz. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Złożą kwiaty pod więziennym murem. Odsłonią pomnik w Sarnowie

Jakub Latusek
Jakub Latusek
1 marca 2021 roku po raz kolejny obchodzili będziemy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Starosta rawicki oraz burmistrz Rawicza zapraszają na lokalne obchody tego wydarzenia.

"Żołnierze Wyklęci" - Rawicz

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…

Wątek rawicki święta "Żołnierzy Wyklętych"

Dlaczego święto ustanowiono naw dzień 1 marca? Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim (absolwencie Korpusu Kadetów nr 3 w Rawiczu), Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce, którzy byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Wizerunki Łukasza Cieplińskiego, Kazimierza Pużaka oraz Witolda Pileckiego na murze Zakładu Karnego w Rawiczu
Jakub Latusek

Złożą kwiaty w Rawiczu i odsłonią tablicę w Sarnowie

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zaplanowano również w Rawiczu. Z uwagi na konieczność zachowania reżimu sanitarnego przewidzianego dla tego typu uroczystości organizatorzy informują, że w wydarzeniu wezmą udział tylko przedstawiciele samorządów powiatowego i gminnego oraz członek rodziny Bronisława Jasiczaka.

Przedstawiciele organizacji i instytucji, którzy chcą upamiętnić Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", proszeni są, aby uczynili to w innych godzinach, stosując się jednocześnie do zaleceń sanitarnych.

Złożenie wiązanek kwiatów odbędzie się:

  • 10.00 Mur Zakładu Karnego w Rawiczu
  • 10.15 Kwatera "Za Murem" - cmentarz parafialny w Rawiczu
  • 10.30 Obelisk przy ul Ogrodniczej w Rawiczu
  • 11.00 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Bronisławowi Jasiczakowi - komendantowi organizacji antykomunistycznej - Ratusz w Sarnowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto