Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rawicz. Kolejna rodzina repatriancka zamieszka w Rawiczu. Gmina przygotowała im mieszkanie komunalne na Starym Mieście

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Archiwum piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl / Zdjęcie ilustracyjne
W 2019 r. liczba repatriantów, którzy powrócili do Polski szacowana jest na poziomie 800 osób. Przesiedleńcy rozpoczynają nowe życie na polskiej ziemi, m.in. w powiecie rawickim oraz górowskim.

Łatwiejszy "powrót do korzeni"

Nowe formy wsparcia powrotów osób polskiego pochodzenia z azjatyckiej części byłego ZSRR wprowadziła w 2017 r. nowelizacja ustawy o repatriacji.

Repatrianci, którzy wracają do Polski otrzymują obywatelstwo polskie i mogą korzystać z wszystkich świadczeń na tych samych zasadach co inni. Wszystkim przysługuje wsparcie na przykład w postaci dofinansowania wyprawki szkolnej dla dziecka czy zrefundowania kosztów szkolenia zawodowego, tak aby mogli łatwiej wejść na polski rynek pracy.

Pomoc finansową na remont, adaptację lub wyposażenie lokalu dla rodzin repatrianckich mogą uzyskać również samorządy. Z tej formy wsparcia skorzystała gmina Rawicz, która na remont mieszkania będącego w zasobach komunalnych otrzymała 180 tysięcy złotych z budżetu państwa. Decyzją MSWiA niedługo potem w mieszkaniu zamieszkała rodzina.

Mieli tylko trzy walizki

Pierwsza rodzina repatriancka do Rawicza przybyła w lipcu 2019 roku. Z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w dniu 6 lipca odebrały ją: sekretarz gminy Elżbieta Pawlak oraz dyrektor MGOPS Władysława Czajkowska. Oficjalne powitanie chlebem i solą nastąpiło już na ziemi rawickiej. Wzięli w nim udział również burmistrz Grzegorz Kubik i przewodniczący rady Marek Przybylski.

- Łezka się zakręciła w oku, gdy człowiek zobaczył ludzi z trzema walizkami, to był cały ich dobytek, po podróży liczącej 5 tysięcy kilometrów, kobieta w zaawansowanej ciąży. Trzeba mieć dużą determinację, żeby sobie na coś takiego pozwolić i ja jestem dumny, że mogliśmy tym ludziom pomóc - powiedział jednej z ostatnich sesji rady miejskiej przewodniczący Marek Przybylski, wspominając przyjazd pierwszych repatriantów na ziemię rawicką.

Przeprowadzka trzyosobowej rodziny z Kazachstanu była możliwa dzięki uchwale rady z 2018 roku, w której gmina zobowiązała się do zapewnienia warunków do osiedlenia się rodzinom polskiego pochodzenia w ramach repatriacji na okres minimum dwóch lat. Rodzina repatriantów zamieszka w lokalu gminnym o powierzchni prawie 70 m kw., przy ul. Hallera.

Gmina zadeklarowała też, że wspomoże rodzinę w aklimatyzacji. W razie konieczności udzieli wsparcia socjalnego w zakresie świadczeń rodzinnych i pomocy społecznej oraz znalezieniu zatrudnienia lub rejestracji własnej działalności gospodarczej.

Już wkrótce w Rawiczu zamieszka kolejna rodzina o polskich korzeniach z terenu byłego Związku Radzieckiego. Na jej potrzeby wyremontowano mieszkanie komunalne znajdujące się na Starym Mieście. Najprawdopodobniej będzie to trzyosobowa rodzina z Kazachstanu.

Nowe życie w Polsce

Rawicz to nie jedyne miejsce w naszym regionie, gdzie osiedlają się repatrianci z terenów dawnego Związku Radzieckiego. Wielu z nich znalazło nowy dom w powiecie górowskim.

Pierwsza była Janina Orłowska z Uzbekistanu. W Sicinach (gmina Niechlów) zamieszkała już lipcu 2018 roku. Po niej przyjechały jeszcze cztery rodziny: trzy z Kazachstanu i jedna, podobnie jak pierwsza repatriantka, z Uzbekistanu.

Z pewnością niebawem w okolicy zamieszkają kolejne rodziny polskiego pochodzenia. W gminie przygotowano dla nich w sumie aż 12 mieszkań.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto