Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rawicz. Fontanna na rynku nie działa jak powinna. Radny pyta, ile usterka kosztuje mieszkańców

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Usterka polegająca na wylewającej się bokami wody z miejskiej fontanny na rynku nadal nie została naprawiona. Pojawiło się pytanie, ile nieprawidłowe funkcjonowanie kosztuje budżet gminy?

Fontanna na rynku

W ostatnim czasie o szczegóły realizacji budowy fontanny na rynku w kontekście usterki dopytywał radny Mariusz Suchanecki. Pytał m.in. o odbiór inwestycji, świadomość gminy na temat wadliwej konstrukcji i planowany termin naniesienia poprawek.

- Dbałość o wykonanie inwestycji powinna być jednym z priorytetów inwestora, jak i wykonawcy. Modernizacja powierzchni rawickiego Rynku wydłużyła się w czasie, dlatego zastanawiające są mankamenty związane z użytkowaniem infrastruktury towarzyszącej, które powinny działać bezbłędnie przynajmniej w początkowej fazie użytkowania - uważa Mariusz Suchanecki.

Burmistrz odpowiada, że pierwszy rozruch fontanny nastąpił w grudniu 2020 i już wtedy zgłoszono wykonawcy uwagi na temat wylewającej się wody.

- Powodem takiej sytuacji jest ukształtowanie wysokościowe istniejących budynków okalających płytę Rynku w Rawiczu oraz Ratusza, które wymusiło odpowiednie spadki nawierzchni - tłumaczy burmistrz.

CZYTAJ TEŻ

Poprawki przy fontannie

Jak przekazał Grzegorz Kubik, wykonano wówczas dodatkowe odwodnienie liniowe w dwóch narożnikach fontanny, ale ze względu na okres zimowy i niskie temperatury nie było możliwości weryfikacji skuteczności prac. Podczas finalnych testów - już w okresie letnim - okazało się, że zastosowane rozwiązania nie zdały egzaminu.

- Mając na uwadze występujące wysokie temperatury i funkcji, jaką pełni fontanna w takim czasie, podjęta została decyzja o uruchomieniu fontanny pomimo ubytku wody. Ponadto wykonane zostały rozwiązania tymczasowe, które mają zminimalizować spływ wody do momentu wykonania prac naprawczych - zapewnia burmistrz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Ile kosztuje usterka?

Mariusza Suchaneckiego zainteresowały również koszty związane z ubytkiem wody w fontannie, która nie trafia do zamkniętego obiegu. Gmina nie dysponuje danymi na ten temat.

- Wyliczenia związane z ubytkami wody spowodowanymi wyłącznie jej nieprawidłowym spływem zostanie dokonane dopiero po wykonaniu prac naprawczych. Nastąpi wtedy realne porównanie zużycia wody z uwzględnieniem czynników stałych, które mają i będą miały wpływ na ubytki wody w obiegu fontanny, w tym m.in. roznoszenie wody przez dzieci biegające wokół fontanny i poza jej obszarem i stałe odparowywanie wody - mówi Grzegorz Kubik.

Tymczasowe rozwiązanie się sprawdza?

Podczas naszej dzisiejszej (18.06.2021) inspekcji przy fontannie oceniliśmy tymczasowe rozwiązanie problemu w postaci grubej warstwy bezbarwnego sylikonu. Najprawdopodobniej zastosowane środki - chociaż mało estetyczne - są wystarczające: wokół fontanny nie było widać charakterystycznych plam wody płynących po płycie rynku.

Rawicz. Fontanna na rynku nie działa jak powinna. Radny pyta...


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto