Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RAWICZ. Burmistrz Grzegorz Kubik o pensjach dla pracowników urzędu i podległych mu jednostek: Gmina jest w potrzasku

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
RAWICZ. Burmistrz Grzegorz Kubik o pensjach dla pracowników urzędu i podległych mu jednostek: Gmina jest w potrzasku
RAWICZ. Burmistrz Grzegorz Kubik o pensjach dla pracowników urzędu i podległych mu jednostek: Gmina jest w potrzasku Jakub Latusek
Minimalne pensje najgorzej zarabiających pracowników Urzędu Miasta Gminy Rawicz muszą wzrosnąć, z drugiej jednak strony samorządu nie stać na podwyżki dla pozostałych zatrudnionych w nim osób. Co to oznacza? Prawdopodobnie odpływ fachowców, którym prywatne firmy będą w stanie zapłacić więcej. Burmistrz Grzegorz Kubik przyznaje otwarcie: Gmina jest w potrzasku.

Co z podwyżkami wynagrodzeń dla pracowników Urzędu Miasta Gminy Rawicz?

Podczas sesji budżetowej rady miejskiej Rawicza, szef samorządu miasta przyznał otwarcie, że finansowa sytuacja gminy jest trudna, co niestety przełożyć musi się między innymi na pensje dla pracowników. Wzrost płacy minimalnej wymusza podwyżki dla najgorzej zarabiających osób zatrudnionych w urzędzie miasta i podległych mu jednostkach. Z drugiej jednak strony wzrostu płac oczekują także pozostali, tyle tylko, że samorządu na to nie stać.

ZOBACZ TEŻ:

- Osoby zarabiające powyżej płacy minimalnej nie mogą liczyć na podwyżkę. Stan taki prowadzi do spłaszczania wynagrodzeń, a w konsekwencji demotywuje i spowoduje, że będziemy tracić fachowców. Gmina jest więc w potrzasku - chce płacić więcej, żeby opierać się na specjalistach, ale czynniki zewnętrzne, drenują budżet i pozbawiają gminę środków na wydatki bieżące, w tym wynagrodzenia - ocenia Grzegorz Kubik.

Burmistrz Rawicza zapowiada jednak, że tam, gdzie będzie to możliwe pensje pracowników jednostek organizacyjnych urzędu będą podnoszone, pod warunkiem jednak, że te jednostki wypracują oszczędności w tym zakresie. Rok 2022 będzie jednak trudny dla Rawicza nie tylko ze względu na brak pieniędzy na wyższe pensje dla urzędników. Problemów jest więcej.

Rawicz: w 2022 roku wyższe wydatki bieżące, ale mniej pieniędzy na nie

Najogólniej rzecz ujmując, samorząd Rawicza będzie miał mniej pieniędzy na wydatki bieżące w skutek zmian wprowadzonych między innymi przez tzw. Polski Ład oraz pandemię, a wydatków będzie więcej, bo rosną ceny energii elektrycznej, gazu i wielu innych usług oraz towarów. Jako przykład Grzegorz Kubik podaje opłaty za oświetlenie uliczne w gminie.

- O ile na poziomie klienta indywidualnego podwyżki cen prądu, gazu oraz węgla będą duże, to już dla gminy są to podwyżki niemal zabójcze. Informacje, że zapłacimy nawet do 70 proc. więcej za prąd niż w tym roku, mimo wymiany na energooszczędne oświetlenia miejskiego, były potwierdzeniem obaw - stwierdza szef samorządu Rawicza.

ZOBACZ TEŻ:

Oto krótkie wyliczenie: w 2019 roku za oświetlenie uliczne gmina zapłaciła 310 tysięcy złotych, bo dzięki wymianie lamp na energooszczędne udało się zmniejszyć zużycie prądu z 1 750 MWh do 975 MWh. W 2022 roku rachunki za prąd wzrosną jednak do ponad pół miliona złotych. Według wyliczeń budżetu, wszystkie wydatki bieżące gminy Rawicz wyniosą aż 118,9 milionów złotych. Dochody planowane są na kwotę 130 mln. zł.

Warto dodać, że najwięcej - 51,5 miliona złotych - samorząd Rawicza wyda na oświatę. To aż o 5 milionów złotych więcej, niż zakładał budżet na 2021 rok. Wzrosną również wydatki gminy na pomoc społeczną - o 28 procent - i wyniosą w 2022 roku 7,7 miliona złotych. Więcej - 800 tysięcy złotych - miasto przeznaczy także na organizacje pożytku publicznego.

Inwestycje w gminie Rawicz planowane na 2022 rok

Co zatem z inwestycjami, które są najlepszym wskaźnikiem rozwoju i sytuacji finansowej samorządu? Na tzw. wydatki majątkowe w budżecie zapisano 18,5 mln zł, co stanowi 13,5 proc. wszystkich wydatków budżetowych. Te najważniejsze inwestycje to:

  • dokończenie przebudowy budynków przy ul. Szarych Szeregów i Buszy,
  • budowa boiska przy szkole podstawowej nr 4,
  • wykonanie monitoringu w centrum Rawicza,
  • budowa remizy strażackiej w Żołędnicy,
  • nowa infrastruktura sportowo-rekreacyjna na rawickim poligonie,
  • budowa drogi z ul. Piłsudskiego do ul. Dworcowej w Rawiczu,
  • budowa ul. Szczęśliwej
  • budowa ronda na skrzyżowaniu Wałów Powstańców Wlkp. i Targowej,
  • przebudowa skrzyżowania ulic Wały Poniatowskiego, Grunwaldzkiej, Sienkiewicza,
  • budowa ścieżki rowerowej w Masłowie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto