Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy rondzie im. Bronisława Lachowicza w Rawiczu postawiono tablicę edukacyjną z jego życiorysem

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Dziś (13.12.2022) przy rondzie na skrzyżowaniu ulic Przyjemskiego, 3 Maja i Wały J. Dąbrowskiego w Rawiczu odbyło się poświęcenie nowej infrastruktury drogowej oraz odsłonięcie tablicy edukacyjnej poświęconej o jej patronowi - Bronisławowi Lachowiczowi.

Data nie jest przypadkowa - dziś przypada 41. rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego. Lachowicz był organizatorem oraz działaczem NSZZ Solidarność (za swoją działalność był internowany i szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa). Po zmianie ustroju był samorządowcem i pierwszym burmistrzem Rawicza. Funkcję włodarza pełnił od 1990 do 1994 roku.

W uroczystościach wzięła udział rodzina Bolesława Lachowicza, przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa oraz znajomi i przyjaciele byłego burmistrza Rawicza. Po oficjalnym odsłonięciu tablicy i poświęceniu ronda, przygotowano dla nich poczęstunek w sali portretowej rawickiego ratusza.

Fragmenty życiorysu Bronisława Lachowicza umieszczonego na tablicy:

Urodził się 23 marca 1936 roku w Kłodnie Wielkim (obwód lwowski, obecnie Ukraina). W 1946 r. wraz z rodziną został przesiedlony na "ziemie odzyskane" do Kujakowic (pow. kluczborski).

W 1960 roku został absolwentem Studium Nauczycielskiego na wydziale Fizyki z Matematyką we Wrocławiu. Od 1964 roku pracował jako nauczyciel Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu.

1980 roku utworzył komitet założycielski NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rawiczu i został jego przewodniczącym. Następnie został wybrany przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność a w lutym 1981 roku wszedł w skład arządu regionu NSZZ "Solidarność" Województwa Leszczyńskiego.

Internowany 13 grudnia 1981 roku, w noc wprowadzenia stanu wojennego, i osadzony w więzieniu w Ostrowie Wielkopolskim. 29 grudnia 1981 roku został zwolniony z więzienia w związku ze śmiercią żony Marii. W kolejnych latach był szykanowany przez władze komunistyczne - m.in. odmówiono mu powrotu do pracy w LO w Rawiczu.

W 1989 roku aktywnie brał udział w odrodzeniu "Solidarności" i wspierał jej kandydatów w wyborach do parlamentu. W pierwszych wolnych wyborach samorządowych w 1990 roku został wybrany radnym Rady Miasta i Gminy Rawicz , która desygnowała go na Burmistrza I kadencji.

W latach 1998 - 2002 był radnym Rady Powiatu Rawickiego. W kolejnych wyborach samorządowych w 2002 roku został wybrany radnym Rady Miejskiej Gminy Rawicz.

Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Wolności i Solidarności, Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złota Odznaka "Solidarności", Medal Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, Medal "optime Merito Archidioecesis Posnaniensis", Odznaka Honorowa Działacza Opozycji Antykomunistycznej, Odznaka Honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej", Odznaka "Zasłużony dla Gminy Rawicz".

Zmarł 24 marca 2021 roku w Lesznie. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Rawiczu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto