Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Warnik w Rawiczu. Podjęte działania pomogły obcokrajowcom w asymilacji w lokalnej społeczności

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Pixabay - danzig_hamburg / Zdjęcie ilustracyjne
Od wielu miesięcy, w gminie Rawicz, we współpracy z Centrum PISOP, trwa projekt Warnik. Opracowano go z myślą o cudzoziemcach mieszkających w naszej gminie. Nadrzędną ideą była tu pomoc w ich integracji z lokalną społecznością, wsparcie w znalezieniu pracy czy nauce języka polskiego.

Czym jest Warnik?

Pod tą nazwą kryje się Wielkopolska Akademia Rzecznictwa NGO i Kooperacji. Projekt realizowany jest przez Centrum PISOP w 14 wielkopolskich gminach. W jego ramach nawiązano ścisłą współpracę pomiędzy organizacjami społecznymi a lokalnym samorządem i – co najważniejsze – z aktywnym udziałem mieszkańców.

Projekt, który zainaugurowano 4 stycznia 2021 potrwa do końca sierpnia 31 sierpnia 2022 roku. W tym okresie, w każdej z 14 gmin realizowana jest inna, ciekawa, oddolna inicjatywa wspierana finansowo przez lokalny samorząd, a merytorycznie przez specjalistów z Centrum PISOP. Projekt realizowany jest w partnerstwie z norweską firmą Newschool, z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Jak zrodziła się idea pomocy cudzoziemcom?

To efekt trójstronnego spotkania, w którym uczestniczyła ekipa Warnika: Anna Krenc ze Stowarzyszenia POMAGA.MY, Anna Bober – mieszkanka Rawicza oraz Michał Turski, podinspektor z biura promocji i komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz, odpowiedzialny za współpracę z sektorem pozarządowym.

- Ekipa Warnika zorganizowała spotkanie. Mieliśmy znaleźć coś nowego. Dokładnie przeanalizowaliśmy sytuację, zadania realizowane przez gminę Rawicz, zakres współpracy urzędu z organizacjami pozarządowymi. Jeszcze raz przyjrzeliśmy się tematom, tym razem, zwracając szczególną uwagę na to, co robią lub zamierzają zrobić, własnymi siłami i środkami, inne wydziały i biura urzędu i jednostki gminne. Jadąc razem na zorganizowane przez PISOP spotkanie mieliśmy już mniej więcej określony cel – cudzoziemcy w naszym mieście, cudzoziemcy w naszym kraju. Chcieliśmy się z tym zmierzyć, posłuchać ludzi i poukładać klocki. Przed i w trakcie podróży zrobiliśmy burzę mózgu i tak pojawiły się konkretne pomysły oraz odpowiedzi na pytania: dlaczego akurat to, po co, w jakim celu, czy warto się angażować we wsparcie dla cudzoziemców, co to da społeczności, nam? Wyjechaliśmy z poukładanym planem, m.in. dzięki ludziom, których spotkaliśmy. Oczywiście w tamtym czasie zakładaliśmy wsparcie głównie dla imigrantów ekonomicznych czy klimatycznych, przewidywaliśmy, że nie unikniemy Syrii, Afganistanu i tych kierunków. Chcieliśmy się przygotować. Nasz target był skierowany głównie na emigrację zarobkową z kierunku Ukrainy, Białorusi, bo tych osób wówczas było u nas najwięcej – mówi Michał Turski.

Jeszcze przed wpisaniem zadania do programu współpracy na 2022 r. powstała ankieta, którą wspólnie z urzędem i Centrum PISOP przygotował zespół Warnika. Kwestionariusz dostępny w internecie dotyczył potrzeb mieszkających w gminie Rawicz cudzoziemców. Przygotowano go w kilku wersjach językowych m.in. po angielsku, rosyjsku czy ukraińsku. Ankieta odpowiadała na najważniejsze pytania dotyczące powodu przyjazdu, długości pobytu i problemów napotykanych przez obcokrajowców po przyjeździe do Rawicza. Wszystko po to, by wspólnota Warnika mogła wyjść do nich już z konkretnymi, skrojonymi na miarę potrzeb, propozycjami.

Nikt wówczas, nawet w najgorszych snach, nie spodziewał się wojny w Ukrainie i tego, że w całej Polsce pojawi się tak wielu uchodźców wojennych potrzebujących kompleksowego wsparcia: od ubrań i jedzenia począwszy, na mieszkaniu, pracy i wsparciu psychologicznym kończąc.

We wrześniu, w momencie prac nad budżetem na kolejny rok, opracowany plan, zakres działań wraz z harmonogramem i budżetem został przedstawiony burmistrzowi i kadrze zarządzającej w urzędzie.

Grant dla stowarzyszenia

W listopadzie 2021 roku zadanie weszło do programu współpracy gminy Rawicz z organizacjami pozarządowymi, a w grudniu burmistrz ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację w 2022 roku zadań publicznych. Na początku lutego 2022 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

I tak zadanie z zakresu działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami pod nazwą „Pomaga.MY-WAM.Obcokrajowcom” autorstwa Stowarzyszenia POMAGA.MY otrzymało dofinansowanie w wysokości 31,5 tys. zł.

Podpisano stosowną umowę i w ramach Migrant Info Point uruchomiono mobilne biuro, którym dyżur telefoniczny objęła Anna Bober. MIP ukierunkowano na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Anna Bober nie zliczy telefonów, jakie odebrała dyżurując w mobilnym biurze.

- Od początku było to ciężkie zadanie i bardzo emocjonujące doświadczenie. Nie zliczę odebranych telefonów, osób i miejsc jakie odwiedziłam. Każda z osób uciekających przed wojną w Ukrainie naznaczona była własną, trudną historią. Ale ja nie boję się działać i uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych! Warto wspomnieć, że w ramach wolontariatu, udało mi się pozyskać do współpracy sympatyczną panią doktor, która odwiedza uchodźców. Wdzięczność tych ludzi jest niesamowita – relacjonuje Anna Bober.

Będą działali nadal

Zgodnie z projektem w maju ruszyły kursy języka polskiego dla kobiet, mam, opiekunek dzieci uczęszczających do rawickiej szkoły podstawowej. Z kolei 18 i 19 czerwca br. w Rawiczu odbył Rynek Aktywnych Mieszkańców, gdzie MIP uruchomił międzynarodowe, polsko-ukraińskie stoisko. W ramach projektu Ukrainki i Polki wspólnie przygotowały potrawy, polskie i ukraińskie. Na koniec na przełomie lipca i sierpnia odbyły się warsztaty kreatywne dla dzieci z Polski i Ukrainy, które poprowadziła Ukrainka.

W gminie Rawicz, osoby współpracujące w ramach Warnika, wykonały kawał świetnej pracy perfekcyjne diagnozując potrzeby lokalnej społeczności. I chociaż projekt Warnik zakończy się w sierpniu, MIP w Rawiczu będzie działał nadal.

- Będziemy kontynuowali pozytywną, warnikową myśl – podsumowuje Michał Turski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto