Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace przy muralu zakończone. Zobacz, jak się prezentuje! [ZDJĘCIA]

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Na murze Zakładu Karnego w Rawiczu powstał kolejny element muralu. Tym razem uczczono pamięć pomordowanych w rawickim więzieniu więźniów politycznych, m.in. Kazimierza Pużaka.

Prace wykonała pracownia Vinci z Ełku. Za nowy element muralu zarobiła 16 tysięcy złotych brutto. Całość pochodzi ze środków własnych gminy Rawicz.

Ozdabianie więziennego muru malowidłami to element większej całości. Informował już o tym przed rokiem burmistrz Grzegorz Kubik.

- Chcemy każdą ścianę muru w taki sposób przyozdobić. Na pierwsze pojawił się już mural związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości i Powstaniem Wielkopolskim. Na drugiej chcemy, by powstał nawiązujący do oręża polskiego. Na trzeciej do żołnierzy wyklętych, z którymi Rawicz jest związany. Z kolei na czwartej przypominający o tym, że zakład karny mieści się w budynku, gdzie przed prawie 200 laty znajdował się klasztor, a także do historii samego Rawicza - mówi Grzegorz Kubik.

KONCEPCJA NOWEGO MURALU:

Scena pierwsza przedstawia wejście do miasta od strony Sarnowy 17 stycznia 1920 roku oddziałów 9. Pułku Strzelców Wielkopolskich i szwadronu 2. Pułku Ułanów Wielkopolskich, prowadzonych przez ppłk. Władysława Sczanieckiego. Jeźdźcem na koniu jest rzeczywiście ppłk Władysław Sczaniecki (podobizna wykonana jest ze zdjęcia archiwalnego). W ręce trzyma róże, którą otrzymał od mieszkańców. Róża jest elementem następnego odcinka z tablicami. Dzięki temu fragment ten nabiera subtelnej formy, oddając hołd ofiarom wspomnianym na tablicach, a zarazem daje efekt przejściowy do następnej, najtrudniejszej części.

W ostatnim fragmencie z rozpadających się róż wyłaniają się więźniowie polityczni i wojskowi, którzy zaznali opresji dwóch totalitarnych systemów w okresie 1939-1956.

Na pierwszym planie od lewej znajdują się portrety patriotów, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę. Rawickiego charakteru przedstawionej historii nadają nieprzypadkowo dobrane wizerunki postaci - Łukasza Cieplińskiego, Kazimierza Pużaka oraz Witolda Pileckiego. Dalsza scena przedstawia ludzi, niekiedy bezimiennych, prowadzonych do bramy wejściowej więzienia. Opaski, kajdany, druty kolczaste mają na celu wzmocnić przekaz i jednocześnie dodać większej dramaturgii.

Nad wszystkim unoszą się czarne płatki róż i daty, które w historii Polski i rawickiego więzienia mają szczególne znaczenie.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto