Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad stu uczniów w Zakładzie Karnym w Rawiczu

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Jakub Latusek
Wrzesień to czas rozpoczęcia nauki w szkołach - także tych za więziennym murem. W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zakładzie Karnym w Rawiczu nauczanie podjęło 107 więźniów.

W Centrum Kształcenia Ustawicznego - w Zakładzie Karnym w Rawiczu - w roku szkolnym 2019/2020 naukę podjęło 107 więźniów. 42 osadzonych naukę będzie pobierać w ramach kwalifikacyjnego kursu zawodowego kucharza, a 40 kształcić się będzie w zawodzie stolarza. W liceum ogólnokształcącym dla dorosłych nauczaniem objęto 25 więźniów.

- Szkoła dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną oraz doświadczoną i zaangażowaną w pracę kadrą pedagogiczną. Słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych mają do dyspozycji dwie pracownie do zajęć praktycznych. Nauka w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych trwa trzy semestry. Po zakończeniu nauki słuchacze przystępują do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, gdyż rawickie CKU posiada akredytację Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu do organizowania egzaminów w tym zakresie. Natomiast nauka w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych trwa sześć semestrów, a absolwenci mają możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego - informuje kpt. Ewa Szulc z rawickiej jednostki penitencjarnej.

Osadzeni w Zakładzie Karnym w Rawiczu zdobywają wiedzę nie tylko zza szkolnych ławek. Biorą również udział w praktycznych warsztatach, które służą podniesieniu kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności.

- Dzięki pracy osadzeni zdobywając nowe kwalifikacje i umiejętności, rozwijają swoje kompetencje zawodowe, uczą się pożytecznie spędzać wolny czas. Praca osadzonych przynosi również pożytek ogółowi społeczeństwa. Pozwala bowiem na zmniejszenie kosztów utrzymania więźniów, którzy zaczynają na siebie pracować, z pracy skazanych gromadzone są również środki na budowę nowej infrastruktury. Osadzeni dzięki pracy mają możliwość spłaty zobowiązań finansowych, uczą się też nowych, prawidłowych wzorców, dzięki czemu potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości - po wyjściu z więzienia - dodaje kpt. Ewa Szulc.

Warto dodać, że w jednostkach penitencjarnych, w tym w Zakładzie Karnym w Rawiczu, z powodzeniem realizowany jest rządowy program „Praca dla więźniów”, który zakłada wzrost zatrudnienia osadzonych. W rawickim więzieniu zatrudnienie oscyluje w granicach przekraczających 50% ogółu osadzonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto