Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac przy Kopernika będzie miał nową nazwę. Jaką?

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Decyzją radnych, plac mieszczący się przy ulicy Kopernika będzie miał nową nazwę. Obecnie znajduje się tam parking, natomiast przed wojną mieściła się tam żydowska synagoga - stąd Plac Rawickiej Synagogi.

Z inicjatywą nadania nazwy placowi ograniczonemu ulicami Mikołaja Kopernika i Wały Tadeusza Kościuszki, "Plac Rawickiej Synagogi" wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Rawicza.

MINĘŁO 130 LAT

- Podjęcie uchwały dokładnie w 130 rocznicę oddania do użytku i poświęcenia rawickiej synagogi, zwanej Synagogą Wielką, zburzoną podczas II wojny światowej w roku 1941 , uważa się za najbardziej zasadne, nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę, ale również miejsce - plac, na którym była usytuowana synagoga - brzmi uzasadnienie uchwały.

Plac obecnie pełni funkcję parkingu. W 2008 roku, podczas prac budowlanych odsłonięte zostały pozostałości fundamentów zburzonej synagogi. Aby przywrócić pamięć miejsca, obrys fundamentów zaznaczony jest ciemniejszym kolorem kostki brukowej.

ZARYS HISTORYCZNY FUNKCJONOWANIA SYNAGOGI W RAWICZU

Obecność w Rawiczu synagogi wynikała z faktu funkcjonowania w Rawiczu gminy żydowskiej (kahału). W szczytowym okresie (w roku 1840) w Rawiczu zamieszkiwało 1.780 Żydów, ponad 20% społeczności miasta.

22 maja 1888 wmurowano kamień węgielny pod budowę synagogi w Rawiczu, zwanej Synagogą Wielką, w miejscu, w którym stała dawana, drewniana synagoga. Zakończenie prac oraz uroczyste uruchomienie synagogi miało miejsce 19 września 1889. Pierwsze kazanie w nowo wybudowanej synagodze wygłosił rabin Jonas Hermann Löb (Loeb), który pełnił w Rawiczu funkcję rabina od 1884 do 1891 roku.

Synagoga była czynna do 1923 roku, kiedy rozwiązano gminę żydowską w Rawiczu. W kolejnych latach była wykorzystywana tylko w trakcie świąt żydowskich. Następnie działało w niej Towarzystwo Czytelni Ludowej oraz użytkowały ją katolickie i narodowe stowarzyszenia. Przed wybuchem wojny, rawicką synagogę zamieniono na kościół garnizonowy.

Świątynia została zburzona w okresie II wojny światowej w kwietniu 1941 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto