Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonili pomnik nagrobny Józefa Stefaniaka - naczelnika rawickiego więzienia po odzyskaniu niepodległości

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Na rawickim cmentarzu odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika nagrobnego Józefa Stefaniaka – naczelnika więzienia po odzyskaniu niepodległości – w latach 1921 – 1929.

W wydarzeniu udział wzięli potomkowie naczelnika, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu – płk Cezary Kosacz, skarbnik zarządu głównego NSZZFiPW – Bolesław Groński, przewodniczący zarządu okręgowego NSZZFiPW w Poznaniu - kpt. Michał Dworacki, przedstawiciele Zakładu Karnego w Rawiczu na czele z dyrektorem ppłk Jarosławem Dworeckim i zastępcą dyrektora mjr Jarosławem Korytowskim. Nabożeństwo przy pomniku – miejscu pochówku naczelnika - odprawił i dokonał jego poświęcenia ks. kanonik Wojciech Prostak – kapelan Zakładu Karnego w Rawiczu i Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu.

- Odsłonięcia pomnika dokonano w 90 rocznicę śmierci naczelnika Józefa Stefaniaka, który zmarł w dniu 08.05.1929 roku. Nagrobek został ufundowany przez NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa i Zakład Karny w Rawiczu - informuje kpt. Ewa Szulc, rzecznik zakładu karnego.

CZYTAJ TEŻ

Naczelnik Zakładu Karnego w Rawiczu

Józef Stefaniak naczelnikiem więzienia został w 1921 roku i funkcję tę sprawował nieprzerwanie do roku 1929. Zmarł 8 maja 1929 roku w Rawiczu. W tym czasie rawickie więzienie było jednym z największych i najcięższych w kraju.

- W roku 1920 więzienie zostało przekazane stronie polskiej i stało się najcięższym politycznym zakładem karnym II Rzeczypospolitej. Osadzano w nim w szczególności komunistów, opozycjonistów i przedstawicieli mniejszości narodowych. Przebywali w nim między innymi: Bolesław Bierut, Marcel Nowotko, Paweł Finder, czy Marian Buczek. Mimo, iż więzienie uważane było za ciężkie w latach dwudziestych i trzydziestych rozwijało w różnym zakresie formy oddziaływania o charakterze poprawczo - wychowawczym.
W okresie międzywojennym więzienie posiadało dwa pawilony mieszkalne, w których znajdowało się 426 cel pojedynczych i 26 cel wspólnych, i mogło pomieścić 1.200 osób. Obok pomieszczeń mieszkalnych zakład dysponował: pralnią, łaźnią, a także pięcioma ciemnicami i trzynastoma karcerami. Istniał również szpital dysponujący 50 łóżkami, w którym był zatrudniony lekarz i sanitariusz. Do więzienia należało gospodarstwo rolne o powierzchni 11 ha. Dominowały w nim uprawy okopowe i warzywne, ale hodowano też krowy i trzodę chlewną
- opisuje dzieje międzywojnia w placówce Zakład Karny w Rawiczu na swojej stronie internetowej.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto