Kleszcze są już aktywne! Spotkasz je nie tylko w lesie, ale też w parku czy ogrodzie
Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy, które żywią się krwią ludzką i zwierzęcą. Najczęściej żerują od marca do listopada, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 7 st. C. Niestety sprzyja im ocieplenie klimatu, które sprawia, że obecnie zimy są stosunkowo ciepłe, przez co pajęczaki mogą być aktywne nawet przez cały rok.
Kleszcze lubią miejsca cieniste, ciepłe i wilgotne, takie jak wysokie trawy i krzewy, dlatego najczęściej można na nie trafić w lasach, na łąkach czy w zaroślach. Jednak niech nas to nie zmyli, bo niestety kleszcze można spotkać również w parku, na miejskim trawniku czy w przydomowym ogródku. Zwykle bytują na roślinach na wysokości do około 1,5 metra.
Kleszcze lubią ciepło, dlatego atakując swoją ofiarę szukają punktu, gdzie skóra jest najcieplejsza, wilgotna i cienka np. w pachwinach, pod kolanami czy za uszami.
W Polsce występuje ok. 21 gatunków kleszczy, a do najczęściej spotykanych należą: kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy. Ten drugi atakuje głównie zwierzęta. Nie każdy kleszcz jest nosicielem patogenów, ale co siódmy z nich przenosi choroby takie jak borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza czy anaplazmoza.
Tego nie rób, gdy ugryzie cię kleszcz! Oto 5 najczęstszych błędów podczas usuwania kleszcza
Jak ochronić się przed kleszczami?
Aby uniknąć groźnych chorób przenoszonych przez kleszcze najlepiej jest nie dopuścić do ugryzienia. W tym celu:
- ubierz się odpowiednio – na spacer do lasu czy parku należy jak najdokładniej zasłonić ciało. Lepiej więc nie zakładać bluzki na ramiączkach i krótkich spodenek. Przyda się za to bluzka z długim rękawem, długie spodnie z przylegającymi nogawkami oraz długie skarpetki. Warto ubrać się w jasne kolory, bo wtedy łatwiej będzie zauważyć kleszcza na ubraniu;
- stosuj repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze dostępne w postaci kremów, żeli czy sprayów. Mogą zawierać one substancje chemiczne takie jak DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), ikarydyna, IR3535 (Insect Repellent 3535) lub naturalne, głównie olejki eteryczne takie jak cytronelowy, miętowy, paczulowy;
- po spacerze obejrzyj dokładnie całe ciało – sprawdź przede wszystkim odkryte części ciała oraz skórę w zgięciach łokci i kolan, a także szyję i miejsca za uszami. Obejrzyj też swoich towarzyszy, a zwłaszcza dzieci;
- kup przyrząd do usuwania kleszczy – szczypce, rozwidlony haczyk, lasso lub pompkę do usuwania kleszczy. W przypadku braku takiego narzędzia można użyć również pęsety kosmetycznej. Kleszcza należy wtedy chwycić i wyciągnąć zdecydowanym ruchem zgodnie z kierunkiem jego wbicia.
Tego nie rób, gdy ugryzie cię kleszcz! Oto 5 najczęstszych błędów podczas usuwania kleszcza.
Kosmetyki z apteki

Physiogel
Physiogel Hypoallergenic Codzienne nawilżanie Krem intensywny do ...

SesDerma
Sesderma Zestaw: C-Vit + Nawilżający Krem Do Twarzy 50ml C-VIT
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Koniec stanu epidemii w Polsce