Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural na murze więzienia będzie kontynuowany. Zobacz projekt!

Jakub Latusek
Jakub Latusek
arch. Jakub Latusek
Jak zapowiada rawicki magistrat, wkrótce na więziennym murze pojawią się kolejne elementy muralu. Tym razem mają to być nawiązania do historii samego Zakładu Karnego w Rawiczu.

- Z radością informujemy, że właśnie ruszyły prace zmierzające do wykonania dalszej części muralu na murze Zakładu Karnego w Rawiczu przy ul. 17 Stycznia. 14 października na zlecenie Gminy Rawicz wykonano usługę czyszczenia kolejnego fragmentu muru w celu przygotowania bazy do prac artystycznych. Przy sprzyjających warunkach pogodowych za kilka tygodni miejsce często wykorzystywane na organizację patriotycznych uroczystości znacznie zmieni oblicze - informuje magistrat.

KONCEPCJA NOWEGO MURALU:

Scena pierwsza przedstawia wejście do miasta od strony Sarnowy 17 stycznia 1920 roku oddziałów 9. Pułku Strzelców Wielkopolskich i szwadronu 2. Pułku Ułanów Wielkopolskich, prowadzonych przez ppłk. Władysława Sczanieckiego. Jeźdźcem na koniu jest rzeczywiście ppłk Władysław Sczaniecki (podobizna wykonana jest ze zdjęcia archiwalnego). W ręce trzyma róże, którą otrzymał od mieszkańców. Róża jest elementem następnego odcinka z tablicami. Dzięki temu fragment ten nabiera subtelnej formy, oddając hołd ofiarom wspomnianym na tablicach, a zarazem daje efekt przejściowy do następnej, najtrudniejszej części.

W ostatnim fragmencie z rozpadających się róż wyłaniają się więźniowie polityczni i wojskowi, którzy zaznali opresji dwóch totalitarnych systemów w okresie 1939-1956.

Na pierwszym planie od lewej znajdują się portrety patriotów, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę. Rawickiego charakteru przedstawionej historii nadają nieprzypadkowo dobrane wizerunki postaci - Łukasza Cieplińskiego, Kazimierza Pużaka oraz Witolda Pileckiego. Dalsza scena przedstawia ludzi, niekiedy bezimiennych, prowadzonych do bramy wejściowej więzienia. Opaski, kajdany, druty kolczaste mają na celu wzmocnić przekaz i jednocześnie dodać większej dramaturgii.

Nad wszystkim unoszą się czarne płatki róż i daty, które w historii Polski i rawickiego więzienia mają szczególne znaczenie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto