Multibiblioteka i budynek przy ulicy Buszy już niemal skończone. Jak prezentują się z zewnątrz? [ZDJĘCIA]

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Udostępnij:
Jak przekazał podczas spotkania z mediami wiceburmistrz Paweł Szybaj, dwa duże remonty w centrum Rawicza zmierzają ku końcowi. Chodzi o gmach dawnego gimnazjum przy ul. Szarych Szeregów oraz budynek na ulicy Buszy. W obu powstać mają nowe instytucje skierowane dla mieszkańców.

Rawicka Multibiblioteka

Gmach po byłym gimnazjum przy ulicy Szarych Szeregów przeszedł sporą metamorfozę. Zostały tam wykonane m.in. nowe konstrukcje wewnątrz budynku, prace wykończeniowe - murarskie, posadzkowe, izolacje termiczne, tynkarskie czy nowe instalacje wodociągowe, przeciwpożarowe, kanalizacyjne i centralnego ogrzewania. Zmieniła się także okolica budynku. Przeprowadzono prace związane z budową nowej nawierzchni, ogrodzeniem czy nasadzeniem zieleni.

W Multibibliotece znajdą się zbiory, które obecnie mieszczą się w dwóch bibliotekach - w Domu Kultury i przy ul. Staszica. Przestrzeń multibiblioteki będzie podzielona ze względu na kondygnacje. Na pierwszej znajdą się m.in. pomieszczenia MultiMuzyki, sala spotkań i magazyny, z kolei na drugiej czytelnia, salonik prasowy, strefa ciszy, wypożyczalnia książek i sala regionalna. Trzecia kondygnacja będzie służyła administracji, warsztatom oraz znajdzie się tam wypożyczalnia, strefa malucha i audiowizualna, natomiast na czwartej umiejscowione zostaną pomieszczenia aktywności lokalnej, coworking, strefa aktywności rodzinnej.

Remont multibiblioteki z opóźnieniem

Prace pierwotnie miały zakończyć się w ubiegłym roku. Oddanie inwestycji zostało jednak przesunięte w czasie. Jak przekazał zastępca burmistrza, obecnie inwestycja jest już na finiszu.

- Został do zainstalowania tylko monitoring i przystępujemy do odbioru tej inwestycji - poinformował nas wiceburmistrz Szybaj.

Wkrótce gmina ogłosi przetarg na wyposażenie nowego obiektu, który ma zacząć funkcjonować od września.

Centrum Usług Społecznych w Rawiczu

Nie mniej prac remontowych wykonano przy ulicy Buszy numer 5.

W ramach przebudowy zostały przeprowadzone prace związane z adaptacją poddasza, budową nowej, wydzielonej pożarowo klatki schodowej z windą dla osób z niepełnosprawnościami, budową nowego wejścia w centralnej części budynku z pochylnią, wzmocnieniem i odciążeniem stropów drewnianych wraz z zabezpieczeniem ich konstrukcji do odpowiedniej odporności ogniowej.

Poza tym przebudowa pozwoliła na docieplenie dachu i stropu nad poddaszem, wyburzenie starych i wykonanie nowych ścian działowych, wykonanie okien połaciowych, wymianę stolarki, budowę tarasów nad przybudówkami, budowę kanalizacji deszczowej, nowej kotłowni gazowej, wykonanie nowej nawierzchni dróg wewnętrznych, parkingów i chodników. Prace przy modernizacji budynku wykonuje rawicka firma Rawbud za kwotę 5,7 mln zł.

Przebudowa ma na celu poszerzenie usług społecznych i zdrowotnych w ramach Centrum Usług Społecznych w Rawiczu oraz utworzenie Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej (CWES).

Parter budynku zajmowany będzie przez pomieszczenia dziennego domu pomocy społecznej – salę rehabilitacyjną z przebieralnią i łazienką, pracownię rękodzielniczą, świetlicę z pracownią kuchenną, pracownię komputerową, salę do spotkań indywidualnych oraz biuro kierownika i węzeł sanitarny.

Piętro budynku zajmować będą pomieszczenia wielofunkcyjne dla organizacji pozarządowych, punkt aktywnego seniora, Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej, pomieszczenie odpoczynku z biblioteką, salę doświadczania świata i biofeedback oraz węzeł sanitarny.

Poddasze zajmowane będzie przez mieszkania i studia wspomagane oraz pomieszczenie wspólne dla mieszkańców z aneksem kuchennym i pomieszczeniem do przepierek. Ponad poddaszem znajduje się jeszcze przestrzeń strychu wykorzystywana jedynie jako miejsce na urządzenia techniczne.

Termin zakończenia wykonania inwestycji minie pod koniec lipca, ale wysoce prawdopodobnie, że nastąpi wcześniej.

- Szybkość prac jest bardzo duża - mówi Paweł Szybaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie