Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto stawia na edukację mieszkańców - #RawiczBezSmogu

Jakub Latusek
Jakub Latusek
archiwum naszemiasto.pl
Gmina Rawicz stawia na edukację mieszkańców w sprawie palenia w piecach. Również za pośrednictwem naszego portalu chce uczulić ich na temat najważniejszych zagadnień dotyczących spalania. Dlaczego trzeba "palić od góry"? Czym grozi spalanie śmieci? Zapraszamy do artykułu.

Sezon grzewczy powoduje znaczne pogorszenie jakości powietrza. Dlaczego?

Zła technika rozpalania i palenia w piecach węglowych. Wiele osób rozpala węgiel od dołu zamiast zasypać piec do pełna węglem i rozpalić od góry drewno rozpałkowe. Rozpalanie od dołu generuje czarny dym. Temperatura pieca poniżej 60 stopni również powoduje powstawanie ciemnego dymu, który jest „niespalonym” paliwem i zawiera szkodliwe substancje.

Spalanie nieodpowiednich paliw (węgla brunatnego, miału, mułow, flotokoncetratów, odpadów drewnianych w postaci forniru, płyt wiórowych i ich ścinków, trocin, wiórów) oraz śmieci wytwarza gazy niezwykle niebezpieczne dla człowieka, które powodują m.in. schorzenia układu oddechowego, nerwowego, odpornościowego czy udary mózgu. W skład dymu wchodzą szkodliwe pyły zawierające m.in. metale ciężkie, tlenki węgla toksyczne dioksyny.

Niska jakość spalanego paliwa (np. miał, floty, węgiel brunatny i in.) powoduje wytwarzanie niebezpiecznych gazów i dymu zawierającego wiele pyłów i innych szkodliwych dla człowieka substancji.

Dlaczego spalanie odpadów w kotłach domowych to złudne wrażenie zaoszczędzonych pieniędzy?

Kiedy spalamy śmieci w piecu, nie oszczędzamy na wywozie odpadów. Płacimy przecież od osoby, a nie od ilości wytworzonych odpadów. Spalanie odpadów w domowych piecach przyczynia się również do odkładania „mokrej sadzy”, która może uszkodzić przewody kominowe, a nawet wywołać pożar budynku.

Co grozi za palenie śmieci i nieodpowiednich paliw w piecach domowych czy kominkach?

Poza chorobami, do których przyczyniają się szkodliwe substancje wydostające z komina, warto pamiętać o karach finansowych. Za nieprzestrzeganie ograniczeń, nakazów lub zakazów przewidziana jest kara grzywny.

W razie podejrzenia nieprawidłowości w spalaniu nieodpowiednich paliw i odpadów upoważniony pracownik gminny przeprowadzi kontrolę. Warto pamiętać, że utrudnianie przeprowadzenia kontroli przez uprawnione podmioty podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jak zadbać o poprawę powietrza?

Obecnie można skorzystać z dofinansowania kosztów wymiany źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych (program realizowany przez Gminę Rawicz, dofinansowanie do 3 tys. zł) i dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” (realizuje WFOŚiGW w Poznaniu).

Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy Rawicz, kontaktując się z Zespołem Ochrony Środowiska (tel. 65 546 54 39 lub e-mail: [email protected], [email protected])

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto