Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Maszkiety i konkrety — przegląd śląskiej kultury regionalnej”, czyli konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich. Jak wyglądało wydarzenie?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
W ostatnią niedzielę sierpnia w Dzimierzu odbył się konkurs przeznaczony dla Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu rybnickiego. Panie przygotowały pyszne potrawy, które były później oceniane przez jury. Jak wyglądało wydarzenie i które koło zwyciężyło?

Koła Gospodyń Wiejskich prezentują lokalny folklor, np. szyjąc tradycyjne stroje, śpiewając ludowe pieśni, zajmują się rękodziełem, czy tworząc regionalne potrawy.

Maszkiety i konkrety

W niedzielę 20 sierpnia około godziny 15.00 w Dzimierzu (powiat rybnicki) na ulicy Sportowej odbył się konkurs skierowany właśnie do Kół Gospodyń Wiejskich. „Maszkiety i konkrety — przegląd śląskiej kultury regionalnej” to projekt organizowany przez Instytut Inicjatyw Lokalnych im. prof. Waleriana Pańki.

- Konkurs polega na przygotowaniu trzech potraw przez Koła Gospodyń Wiejskich. Tych potraw jest jednak więcej, gdyż nasze stoiska są bardzo bogate i obfite. W ramach tego mamy maszkiet, czyli coś słodkiego, jakiś konkret najczęściej na ciepło oraz zimną płytę — tłumaczył Michał Budny, prezes Instytutu Inicjatyw Lokalnych im. prof. Waleriana Pańki.

Udział w wydarzeniu wzięło 8 Kół Gospodyń Wiejskich z regionu rybnickiego. Panie mogły zaprezentować swoje dania, stroje oraz opowiedzieć o swoim kole. Potrawy były oceniane przez wyznaczone wcześniej jury, ale i przybyli mieszkańcy mogli spróbować pysznych potraw. Na koniec wydarzenia każde koło biorące udział w konkursie otrzymało pakiet nagród oraz nagrodę pieniężną za udział. Pierwsze miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich w Bogunicach.

Nie pierwsze takie wydarzenie

W tym roku jest to już trzecia edycja konkursu „Maszkiety i konkrety — przegląd śląskiej kultury regionalnej”. W latach ubiegłych wydarzenie organizowane było w Gaszowicach, Lędzinach czy w Ogrodzieńcu gdzie i w tym roku odbędzie się ostatni tegoroczny konkurs.

- Zdecydowaliśmy się na organizację takiego przedsięwzięcia, ponieważ województwo śląskie, często jest kojarzone z przemysłem i wydobyciem, a od wielu lat na ternie naszego regionu istnieją liczne Koła Gospodyń Wiejskich. Za pomocą naszego konkursu zrzeszamy koła z całego województwa śląskiego tak, aby mogły one zaprezentować swoje najlepsze potrawy, stroje oraz wynagrodzić je w należyty sposób — mówił Michał Budny.

Pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich

Koła Gospodyń Wiejskich poza organizowanymi zazwyczaj podczas dożynek lokalnymi konkursami mogą skorzystać z licznych rządowych programów skierowanych właśnie do nich. Takie programy to chociażby EtnoPolska czy Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

- Wszędzie tam, gdzie są Koła Gospodyń Wiejskich, staramy się je wspierać. Ta wielka reforma kół, którą ja też wprowadzałem, jako doradca w kancelarii premiera 5 lat temu doprowadziła, że te koła się jeszcze bardziej ożywiły i dzisiaj widzimy tego efekty. Będzie tego jeszcze więcej, kiedy panie zaczęły widzieć, że jest to forma wspierana przez rząd i będą na to pieniądze. Cały czas pomagamy naszym gospodyniom, a one się nam odwdzięczają tymi smakowitymi potrawami — informował Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

[G]9428393[/G]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto