Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Kobiety doceniły leszczyńską porodówkę [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
arch Leszczyńska Porodówka FB
Dla niektórych kobiet poród to wydarzenie niemal mistyczne. Dla innych to bolesna fizjologa. Bez względu na podejście jedne i drugie zasługują na miano bohaterek, bo poród to niełatwe zadanie. Na szczęście na mecie czeka wielka radość i skurcze, które przed chwilą doprowadzały do obłędu, natychmiast odchodzą w niepamięć. Do porodu warto się mentalnie przygotować np. uczęszczając na zajęcia do szkoły rodzenia. Warto też zobaczyć, jak wygląda miejsce, w którym ma przyjść na świat nasz maluszek. Niedawno leszczyńska porodówka przygotowała taki „wirtualny spacer”. Zapraszamy do galerii zdjęć.

„Każdy oddech przybliża nas do spotkania z dzieckiem”, „Ufam mojemu ciału”, „To nie ból, to siła”. Takie sentencje zdobią ściany porodówki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. Każda kobieta po przekroczeniu progu ma poczuć się tu komfortowo i bezpiecznie.

Pomocne afirmacje na leszczyńskiej porodówce

Blok porodowy składa się z 4czterech pojedynczych sal narodzin, a każda wyposażona jest w łazienkę z prysznicem oraz piłki, worki sako i inne akcesoria przydatne w aktywnym porodzie.

- Nasze afirmacje pomogą wam przejść przez cały poród dodając siły – czytamy na fanpejdżu Leszczyńskiej Porodówki.

Każda sala narodzin posiada kącik noworodka, dzięki kobieta może obserwować wszystkie czynności wykonywane przy maluszku po narodzinach. Każda mama, która już ma za sobą takie doświadczenie doskonale wie, jak ważny jest to moment i chce w nim uczestniczyć, w każdej sekundzie i na każdym etapie.

- Posiadamy osobną salę operacyjną, tylko do wykonywania cięć cesarskich, dlatego kiedy zajdzie taka potrzeba bardzo szybko możemy zakończyć poród operacyjnie – czytamy.

Na sali intensywnego nadzoru położne opiekują się pacjentkami i ich dziećmi przez pierwsze osiem godzin po cesarskim cięciu.

- A jeśli zgłosicie się do szpitala trochę za wcześnie mamy dla was salę przedporodową **– informuje Leszczyńska Porodówka.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie kobiety rzeczywiście czują się dobrze, o czym świadczy utrzymująca się mniej więcej na tym samym poziomie liczba porodów. Ze statystyk przygotowanych za pierwsze półrocze 2022 roku przez wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że nadal znajdujemy się w topowej dziesiątce wielkopolskich porodówek.

Regularnie przyglądamy się liczbie sprawozdawanych przez wielkopolskie szpitale porodów. Pozwala nam to ocenić, jak radzą sobie poszczególne placówki, a przede wszystkim – jaką cieszą się opinią wśród przyszłych mam. Wybory kobiet oraz zaufanie, jakim obdarzają personel w tak ważnym momencie swojego życia, stanowią najbardziej miarodajny ranking – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

Leszczyńska porodówka ponownie wskakuje na piąte miejsce

Patrząc na liczbę porodów przez pryzmat subregionów po raz kolejny zdecydowanie najwięcej było ich w subregionie poznańskim – 8,2 tys. Ma na to wpływ fakt, że jest to obszar z największą liczbą mieszkańców w województwie, a także to, że w Poznaniu znajdują się największe porodówki w Wielkopolsce, w tym ta należąca do Szpitala Ginekologicznego-Położniczego przy ul. Polnej, czyli jedna z największych w kraju. Za subregionem poznańskim plasują się: kaliski (2,9 tys. porodów), leszczyński (1,4 tys.), koniński (1,3 tys.) oraz pilski (1 tys.).

Porównując półroczne statystki do zestawienia za pierwszy kwartał tego roku w czołówce najczęściej wybieranych przez Wielkopolanki szpitali ponownie zaszły zmiany. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie, który w pierwszym kwartale br. spadł z miejsca piątego na szóste, w sprawozdaniu za pierwsze półrocze, z liczbą 743 porodów, ponownie wskoczył na piąte, zaszczytne miejsce. Tym samym o jedno oczko wyprzedziliśmy Szpital Wojewódzki w Poznaniu (727 porodów), który w podsumowaniu za pierwszy kwartał br. plasował się na piątym miejscu.

Cztery pary bliźnią na leszczyńskiej porodówce

Jak wypadniemy w trzecim kwartale 2022 roku? Czas pokaże. Już wiadomo, że w lipcu na świat w WSzZ w Lesznie odebrano 159 porodów, podczas których przyszło na świat 163 dzieci w tym 84 dziewczynki i 79 chłopców. Jak nietrudno się domyślić w lipcu były aż cztery pary bliźniąt.

A jakie imiona rodzice wybierali najczęściej? W lipcu królowała Maja i Antek.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto