Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Akwawit - nie ma decyzji radnych w sprawie kupna przez miasto pływalni. Do sprawy radni mają wrócić po świętach [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
LESZNO. Akwawit - nie ma decyzji radnych w sprawie kupna przez miasto pływalni. Do sprawy radni mają wrócić po świętach
LESZNO. Akwawit - nie ma decyzji radnych w sprawie kupna przez miasto pływalni. Do sprawy radni mają wrócić po świętach Michał Wiśniewski
Dzisiaj (21 grudnia 2020r.) radni miejscy Leszna poznali ekspertyzę techniczną poświęconą zakresowi i kosztom modernizacji basenu Akwawit tak, by spełniał współczesne wymogi. Radni nie podjęli jednak decyzji, co do ewentualnego przejęcia pływalni przez miasto. Tę odłożono na czas po świętach Bożego Narodzenia.

Modernizacja pływalni Akwawit ma kosztować 26,5 miliona złotych
Ekspertyzę wykonała firma z Rawicza, która zajęła się nie tylko samym budynkiem pływalni Akwawit, ale również jej otoczeniem. Okazuje się, że poza murami praktycznie wszystko należałoby wymienić albo odnowić. Dotyczy to dachu, dokładnie wszystkich instalacji i całego systemu technicznego obsługującego same baseny. Do tego dochodzi kompleksowy remont niecek basenowych, wymiana zjeżdżalni i wielu innych elementów dziś już nie spełniających żadnych norm, lub zwyczajnie zużytych i skorodowanych.

- W naszej ekspertyzie nie braliśmy pod uwagę kosztów modernizacji tzw. części wspólnych, czyli restauracji, siłowni, sauny i sali konferencyjnych - mówił radnym Karol Stachowski jeden z autorów ekspertyzy. - Zakładamy, że inwestycji dokonają podmioty, które będą wynajmować te przestrzenie.

Zdaniem ekspertów, koszt modernizacji Akwawitu, który pozwoli na jego funkcjonowanie zamknie się kwotą około 26,5 miliona złotych. Zakłada ona, że nie zmieni się liczba i parametry basenów, zjeżdżalni oraz innych atrakcji. Szczegółowe rozwiązania będą leżały po stronie projektantów, jeśli w ogóle dojdzie do modernizacji tego obiektu.

Za jaką kwotę miasto miałoby kupić Akwawit?

Po negocjacjach Łukasza Borowiaka, prezydenta Leszna z Danutą Gudzowaty samorząd może kupić pływalnię Akwawit za 2,5 miliona złotych brutto. - To bardzo atrakcyjna cena. Mówimy o obiekcie liczącym 14 tysięcy metrów kwadratowych - podkreślała podczas posiedzenia komisji Edyta Kulka, prezes spółki Akwawit. - Nasza oferta jest ważna do 31 grudnia 2020 roku - podkreślała prezes.

Punktem spornym jest termin, w jakim miasto miałoby zapłacić za Akwawit. Spółka chce, by cała suma wpłynęła na jej konto w 2021 roku. Z kolei prezydent Borowiak stoi na stanowisku, że połowa tej kwoty miałaby zostać uiszczona w przyszłym roku, a druga - w roku 2022. Mimo to Łukasz Borowiak rekomenduje kupno pływalni. Skąd mają pochodzić pieniądze na taki zakup? - Kosztem inwestycji - odpowiada szef samorządu, ale szczegółowych informacji o tym, z jakich zadań miasto byłoby skłonne zrezygnować na razie nie podaje.

Wiele pytań i wątpliwości w sprawie Akwawitu

Wizja Łukasza Borowiaka zakłada umieszczenie w budynku pływalni siedziby Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także stworzenie na bazie Akwawitu ośrodka rehabilitacyjnego. Sami radni miejscy mają sporo pytań i wątpliwości. Jak miałaby wyglądać pływalnia, czy postawić na funkcje sportowe, czy raczej rekreacyjne? Co z pomysłem budowy sali widowiskowej z basenem na Antoniach? Radna Aleksandra Petrus-Schmidt mówi w jej kontekście o mrzonce za 80 milionów. Z kolei radny Kazimierz Jęcz uważa, że koszty modernizacji Akwawitu są zbyt wysokie. Pozostaje jeszcze kwestia kosztów utrzymania odnowionego obiektu, a także szans na uzyskanie dofinansowania na przykład z programów unijnych.

Poza kupnem pływalni pozostaje jeszcze kwestia hotelu należącego do spółki, którego wartość po uruchomieniu basenu powinna wzrosnąć. - Obawiam się, że spółka będzie chciała opuścić Leszno - stwierdził Łukasz Borowiak. Prezes Kulka nie potwierdziła jednak tych informacji. Decyzja w sprawie ewentualnego kupna pływalni Akwawit ma zapaść po świętach. - Tylko miasto może kupić Akwawit, zatem nie musimy się spieszyć. Pozostaje jeszcze kwestia umorzenia podatków od nieruchomości, którego domaga się spółka (chodzi o ponad 300 tys. zł - przypis red.), ja zaś uważam, że możemy je co najwyżej rozłożyć na raty - podkreśla Łukasz Borowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto