Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jutrosin: Zbiornik retencyjny jest już gotowy

Daniel Andruszkiewicz
Napełnianie może potrwać nawet do wczesnej wiosny
Napełnianie może potrwać nawet do wczesnej wiosny FOT. umIg Jutrosin
Zakończyła się budowa zbiornika retencyjnego w Jutrosinie (powiat rawicki), który został już oficjalnie oddany do użytku.

Dzięki inwestycji wartej około 27 milionów złotych mieszkańcom doliny rzeki Orli nie grożą już powodzie i podtopienia. Zadowoleni są z niej przede wszystkim rolnicy, którzy przed dwoma laty protestowali i opóźniali rozpoczęcie robót.

Inwestycję pod Jutrosinem prowadził Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, a wykonywała ją firma ,,FranSław” z Grodziska Wielkopolskiego. Budowa rozpoczęła się w maju 2010 roku. Miesiąc później wstrzymali ją rolnicy, którzy tuż przed wjazdem koparek, zasadzili na swoich polach pomidory i kukurydzę.

W ten sposób protestowali przeciwko temu, że nie dostali pieniędzy za utracone ziemie i nawet nie wiedzieli, na jakie kwoty opiewać będą odszkodowania z tego tytułu. Ostatecznie przy wsparciu władz gminy udało się znaleźć kompromis i prace ruszyły pełną parą. Zakończyły się pod koniec listopada. W ostatnich tygodniach prowadzone były odbiory techniczne, a przed kilkoma dniami nowy zbiornik retencyjny został oficjalnie oddany do użytku. Po przecięciu wstęgi i oprowadzeniu gości, uroczystości przeniosły się do Domu Kultury w Jutrosinie, gdzie odbyła się projekcja multimedialna ukazująca etapy prac, występy artystyczne i przemówienia.

– Dzięki budowie tego zbiornika, nasze grunty będą chronione przez podtopieniami. Akwen ma ponad 90 hektarów powierzchni i zamierzamy wykorzystać go również w celach rekreacyjnych i turystycznych – mówi Zbigniew Koszarek, burmistrz Jutrosina.

Obecnie zbiornik jest napełniany. Może to potrwać nawet do wiosny. Jego maksymalna objętość wynosi ponad dwa miliony metrów sześciennych. Razem ze zbiornikiem w sąsiedniej gminie Pakosław ma zagwarantować, że budynkom i uprawom w dolinie rzeki Orli, nie będą już groziły zalania. Koszt jego budowy opiewa na 27 milionów złotych. Z tego aż 17 milionów złotych udało się pozyskać z Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto