Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmieniła się liczba mieszkańców Leszna i miast regionu w ciągu ostatnich 16 lat? Z którego ludzie "uciekają", a gdzie ich przybywa?

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
Jak zmieniała się liczba mieszkańców Leszna i miast regionu w ciągu ostatnich 16 lat? Z którego ludzie "uciekają", a gdzie ich przybywa?
Jak zmieniała się liczba mieszkańców Leszna i miast regionu w ciągu ostatnich 16 lat? Z którego ludzie "uciekają", a gdzie ich przybywa? Michał Wiśniewski
Zmiany liczby mieszkańców poszczególnych miast mogą nam wiele o nich powiedzieć. Przyczyn malejącej, albo rosnącej liczby mieszkańców może być wiele, to nie tylko kwestia migracji, ale również liczby dzieci przychodzących na świat, czy choćby zmiany granic. Jak sytuacja wygląda w naszym regionie? Liczba mieszkańców Leszna oraz innych miast w regionie wzrosła, czy spadła?

Ranking miast i gmin dotyczący zmiany liczby mieszkańców od 2004 do 2020 roku

Pismo Samorządowe "Wspólnota" pokusiło się o przygotowanie kolejnego rankingu. Tym razem przedstawia on zmiany demograficzne w miastach i gminach Polski. Autorzy rankingu wzięli pod uwagę zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich 16 lat. Jak sami przyznają, zadanie nie było łatwe.

- Bieżące rejestry ludności obarczone są pewnym błędem, być może więc wyniki zakończonego niedawno Narodowego Spisu Powszechnego wprowadzą korekty do prezentowanych przez nas zestawień - przyznają Julita Łukomska i Paweł Swaniewicz, autorzy opracowania.

Liczba mieszkańców w gminnych miasteczkach regionu leszczyńskiego

Jak to wygląda w miastach naszego regionu? Zacznijmy od tych mniejszych, czyli miasteczek gminnych. Absolutnym liderem jeśli chodzi o przyrost liczby mieszkańców jest Rydzyna, w której w ciągu ostatnich 16 lat liczba ludności powiększyła się o 24,41%

ZOBACZ TEŻ:

Mieszkańców przybyło także w Osiecznej - o 8,91%. Na plusie jest również kilka innych miasteczek regionu, choć tu dane nie są już tak spektakularne. W niektórych przypadkach to jedynie ułamki procenta. Oto zestawienie dotyczące pozostałych gminnych miast w regionie:

  • Czempiń + 2,53%
  • Krobia + 0,91%
  • Krzywiń + 0,13%
  • Śmigiel + 0,11%
  • Jutrosin + 0,04%

Są także w naszym regionie miasteczka, które nie mogą pochwalić się dodatnim wynikiem jeśli chodzi o zmiany demograficzne. Według zestawienia "Wspólnoty" w czterech gminnych miastach regionu leszczyńskiego mieszkańców ubyło. Oto one:

  • Miejska Górka - 0,46%
  • Poniec - 1,88%
  • Bojanowo - 2,56%
  • Borek Wielkopolski - 3,74%

Liczba mieszkańców Leszna i miast powiatowych regionu

Jak wygląda sytuacja w stolicy regionu, czyli Lesznie? To jedyne w tej części Wielkopolski miasto na prawach powiatu i choć na tle innych miast w Polsce o takim statusie wygląda nieźle, w regionie wcale nie znalazło się w czołówce. W ostatnich 16 latach liczba mieszkańców Leszna spadła o 1,46%.

ZOBACZ TEŻ:

- Z danych wynika, że spadek demograficzny dotyczył 46 z 48 miast na prawach powiatu niebędących stolicami wojewódzkimi. W 31 z nich wynosił ponad 5 proc. Leszno ze wskaźnikiem na poziomie ok. -1,5 proc. zajmuje więc dobrą pozycję - komentuje wyniki rankingu Urząd Miasta Leszna.

Jak wyglądają dane demograficzne dla miast powiatowych w regionie? Najgorzej sytuacja wygląda w Górze, gdzie spadek liczby mieszkańców wynosi 5,73%. Mniej osób niż w 2004 roku mieszka także we Wschowie (spadek wynosi 3,37%) oraz Kościanie (-1,53%). Przybyło natomiast mieszkańców Gostynia (+0,95%) oraz Rawicza (+3,42%). Nie trudno zauważyć, że to właśnie Rawicz wygląda w tym zestawieniu najlepiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto