Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imieniem księdza nazwali ulicę przy cmentarzu [FOTO]

Jakub Latusek
Jakub Latusek
Parafia Bojanowo
W Gołaszynie odbyła się uroczystość nadania ulicy imienia Ks. Pilawskiego. Duchownego, który pełnił tu posługę kapłańską podczas II wojny światowej oraz czasów komunizmu.

Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona na bojanowskim cmentarzu przez księdza proboszcza Wojciecha Rzeźnika, księdza proboszcza seniora kanonika Jana Ratajczaka oraz księdza Pawła Czwojdraka.

Po zakończeniu mszy złożone zostały kwiaty oraz zapalono znicze na grobie księdza Zygmunta Pilawskiego. Następnie licznie zgromadzeni mieszkańcy oraz przybyła na tę uroczystość rodzina patrona symbolicznie odsłoniła tabliczkę z nazwą ulicy.

Z propozycją nadania nazwy tej ulicy wystąpił burmistrz Bojanowa Maciej Dubiel. Stosowna uchwała została podjęta jednogłośnie podczas VIII sesji Rady Miejskiej.

Ksiądz Zygmunt Pilawski urodził się 29 grudnia 1913 roku w Czarnkowie. Pochodził z rodziny wielodzietnej - miał 6 braci i 5 sióstr. W 1932 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 czerwca 1938 roku z rąk ks. bp. Walentego Dymka. Do Bojanowa ksiądz Pilawski trafił 5 września 1938 roku. Od samego początku aktywnie uczestniczył w życiu kościoła (prowadził Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej. Wraz z wybuchem II wojny światowej musiał opuścić miasto, jednak już w listopadzie 1939 roku powrócił do parafii. Jego działalność ograniczała się do posługi sakramentalnej.

Dnia 30 września 1941 roku został deportowany do pracy w firmie zbożowej w Prusicach, gdzie potajemnie prowadził posługę kapłańską. Dzięki dobrej współpracy z właścicielem przedsiębiorstwa często dostawał przepustki, mogąc tym samym odwiedzać parafian w Bojanowie i Gołaszynie.

Do Bojanowa powrócił 2 lutego 1945 roku. Przez pierwsze miesiące po zakończeniu II wojny światowej był jedynym księdzem w okolicy. Odprawiał msze św. nie tylko w Bojanowie, ale także w Poniecu czy Górze. Dzięki zaangażowaniu księdza odżyły organizacje i stowarzyszenia katolickie istniejące przed wybuchem wojny oraz życie duchowe parafii. W marcu 1945 roku z polecenia bp. Walentego Dymka ks. Pilawski przejął administrowanie nad parafią w Kaczkowie. Ksiądz Pilawski swą postawą nie uniknął represji ze strony władzy komunistycznej. Został oskarżony m. in. o podniecanie wrogości przeciw państwu ludowemu.

Funkcję proboszcza pełnił do 1991 roku. Zmarł 24 września 1994 roku w mieszkaniu w Bojanowie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rawicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto