Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ASF - sytuacja hodowców trzody staje się dramatyczna. Rolnicy i samorządowcy chcą konkretnych rozwiązań, co na to minister rolnictwa?

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
ASF - sytuacja hodowców trzody staje się dramatyczna. Rolnicy i samorządowcy chcą konkretnych rozwiązań, co na to minister rolnictwa?
ASF - sytuacja hodowców trzody staje się dramatyczna. Rolnicy i samorządowcy chcą konkretnych rozwiązań, co na to minister rolnictwa? UMWW w Poznaniu
ASF, czyli Afrykański Pomór Świń to prawdziwa zmora hodowców. Choroba zaatakowała w 2014 roku i do tej pory nie udało się jej pokonać. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się rolnicy z leszczyńskiego, rawickiego, gostyńskiego, szamotulskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, grodziskiego i krotoszyńskiego. Hodowcy oczekują od rządu konkretnych rozwiązań. Co na to minister rolnictwa?

ASF to poważny problem dla hodowców. W ośmiu powiatach w Wielkopolsce obowiązuje strefa czerwona

Skuteczna walka z ASF była jednym z postulatów niedawnego strajku rolników. W ogólnopolskim proteście organizowanym przez Agrounię, udział brała również Wielkopolska. Tutaj kwestia Afrykańskiego Pomoru Świn jest szczególnie drażliwym tematem, bo aż osiem powiatów znajduje się obecnie w strefie czerwonej, do tego trzeba dodać także pozostałe strefy, niebeską i różową.

- Domagamy się skutecznej walki z ASF, bo na razie to jest walka z rolnikami, a nie chorobą - mówił Roman Wojtkowiak z Wielkopolskiej Izby Rolniczej podczas strajku rolników w Lipnie.

Rolnicy mają konkretne oczekiwania w związku z trudna sytuacja wywołana przez ASF

Rolnicy mają konkretne postulaty i oczekiwania związane ze zwalczaniem ASF. Niedawno w ich imieniu przedstawił je Henrykowi Kowalczykowi, wicepremierowi i ministrowi rolnictwa Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego oraz Grzegorz Majchrzak, prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej. Te same żądania usłyszał też Janusz Wojciechowski, komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa.

Najważniejsze postulaty rolników dotyczące ASF, zgłoszone ministrowi rolnictwa to:

  • złagodzenie restrykcji w strefie czerwonej w zakresie przemieszczania zwierząt,
  • określenie terminu obowiązywania stref niebieskiej i różowej,
  • zintensyfikowanie odstrzału dzików,
  • umożliwienie uczestnictwa w polowaniach psów myśliwskich z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

Minister rolnictwa zapewnia, że rolnicy dostaną wsparcie

- ASF bardzo rozwinął się na terenie Wielkopolski utrudniając hodowlę świń. Zwróciliśmy uwagę na problemy rolników utrzymujących hodowle trzody chlewnej w strefie czerwonej. Minister zapewnił, że rolnicy otrzymają wsparcie. Ważną kwestią jest również zdejmowanie stref niebieskich i różowych z obszarów, na których już od ponad roku nie notuje się przypadków wirusa - mówi Krzysztof Grabowski.

Sytuacja jest na tyle trudna, że coraz więcej osób rezygnuje z hodowli trzody. Na początku 2020 roku pogłowie świń w Wielkopolsce wynosiło 3 120 000 sztuk. Pod koniec ubiegłego roku było to już 2 464 000. To spory spadek. Mniej jest także gospodarstw, w których hodowana jest trzoda. Rolnicy przyznają, że jeśli nic się nie zmieni, sytuacja będzie się tylko pogarszać.

ASF to przede wszystkim bardzo duże straty materialne dla rolników, szczególnie w strefie czerwonej. Na hodowcach ciąży konieczność wybicia całego stada, obowiązek przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych. Kolejna kwestia to drastyczne ograniczenie możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny w kraju i poza jego granice.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto