Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agro Show 2022. Tłumy na lotnisku w Bednarach! Pierwszy dzień targów AGRO SHOW pod znakiem eko rozwiązań dla rolnictwa

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
23 września na byłym lotnisku w Bednarach pod Pobiedziskami rozpoczęły się największe w Europie targi rolnicze. Tysiące wystawców i setki zwiedzających. Zobacz, czym najbardziej interesowali się rolnicy.

Jak co roku, w ostatni weekend września Bednary w powiecie poznańskim zmieniły się w rolniczą stolicę Polski, a być może nawet i Europy. W piątek rozpoczęła ogromna wystawa rolnicza, która od wielu lat przyciąga setki tysięcy zwiedzających. Po raz pierwszy, aby wejść na lotnisko należało kupić bilet. Sprawdzanie biletu przy bramkach co prawda powodowało niekiedy kolejki i zatory, ale taka zmiana organizatorom przedsięwzięcia wyszła na dobre – na Agro Show przyjechali specjaliści wysokiej klasy, zainteresowani rolnictwem.

Powiedzieć, że tegoroczne targi upływają pod znakiem eko rozwiązań dla rolnictwa to mało. W zasadzie już każdy rolnik z Polski powinien wiedzieć, że przyszłość rolnictwa rysuje się w zielonych barwach. Dlatego też na obleganym polu pokazowym nie było zaskoczeń. Królowały maszyny przeznaczone do uprawy jak najbardziej nakierowanej na naturalne rozwiązania.

Bednary: Agro Show i moc nowoczesnych maszyn rolniczych

W tegorocznych pokazach położono duży nacisk na nawożenie organiczne. W dobie ograniczonego dostępu do obornika, alternatywą stają się nawozy stałe pozyskane z bioodpadów. Aplikację takich nawozów z zastosowaniem ultranowoczesnych rozrzutników zaprezentowały firmy Euromilk oraz Joskin.

Dodatkowo organizatorzy podkreślili rolę wapnowania w utrzymaniu prawidłowego pH gleby. Jest to niezbędne przy długofalowym planowaniu nawożenia. Odpowiednia kwasowość podłoża zapewnia odpowiednie warunki dla wzrostu roślin, oraz optymalne wykorzystanie przez rośliny składników mineralnych obecnych w glebie.

Podkreślono też trend polegający na stopniowym zastępowaniu nawozów syntetycznych, których koszt jest obecnie bardzo wysoki, nawozami organicznymi, także płynnymi. Wóz asenizacyjny Wienhoff nadaje się do tego doskonale, a podczas pokazów zdobył wielu fanów.
Jeśli mowa o nowoczesnych rozwiązaniach, to nie sposób nie wspomnieć o najbardziej zaskakującej premierze tych targów. Na Agro Show gigant New Holland pokazał najnowszą maszynę, wzbudzającą sensację – ciągnik napędzany… metanem, T6 Methane Power, który wzbudził niemałe zainteresowanie. To jasna wskazówka dla rolników dokąd zmierza przyszłość.

- W obecnej sytuacji geopolitycznej to gotowe rozwiązanie dla rolnictwa. Wytworzenie paliwa gazowego jest bardzo proste i rolnicy w Polsce są na to gotowi. W ten sposób można zagospodarować wiele bioodpadów np. obornik, odpady z produkcji roślinnej

– relacjonował Leszek Żuchowski z firmy New Holland. Aby zasilić sześciocylindrową maszynę trzema mieć swoją biogazownię podłączoną do stacji uzdatniania – aby wykorzystać biopaliwo do ciągnika, musi ono zawierać 85 procent metanu.

Agro Show 2022 pod znakiem eko rozwiązań

To jednak nie koniec atrakcji. Jak co roku swoje produkty wystawiały setki firm związanych z fotowoltaiką i ekologicznym pozyskiwaniem opału. Przykładem przedsiębiorstwa z Wielkopolski, które sprzedaje brykieciarki do agrobiomasy jest Asket z siedzibą w Poznaniu.

- Produkujemy maszyny do brykietowania ze słomy i biomasy niedrzewnej. Brykiety te zastępują węgiel i drewno. To przyszłość, bo takie paliwo jest ekologiczne z odnawialnych źródeł

– relacjonowała przedstawicielka firmy, Kornelia Jasek.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się też samobieżne maszyny do pielenia i siania. Jedna z nich, absolutnie samowystarczalna Farmdroid sprawia, że rola człowieka ogranicza się do zaprogramowania obszaru jej pracy. Sieje, a później zwalcza chwasty mechanicznie, co w dobie zielonego ładu skutecznie ogranicza zużycie środków chemicznych. Panele fotowoltaiczne zapewniają z kolei długotrwałą pracę. Technologia GPS pozwala na precyzyjną pracę bez zniszczeń roślin. Cena takiego polowego robota porównywalna jest do ceny 120-konnego ciągnika, a wyliczono, że jej koszt na uprawie o areale około dwudziestu hektarów zwróci się w ciągu 2 lat. Choć tego typu maszyneria jeszcze rok temu wzbudzała zaciekawienie, to teraz wiadomo, że autonomiczne agregaty już niedługo zagoszczą w wielu polskich gospodarstwach.

Coraz częściej stosowaną nowością jest uprawa pasowa, co widać było po mnogości stoisk oferujących agregaty i siewniki typu strip till. To technologia polegająca na spulchnianiu pasa gleby bez jego odwracania, Uprawa połączona jest z siewem nasion i nawozów mineralnych. Takie działania w sposób znaczny zapobiegają stepowieniu pól, co w dobie suszy jest rozwiązanie na wagę złota.

Przed nami dwa kolejne dni wystawy Agro Show 2022. Potrwa ona do niedzieli, 25 września, a wejście na płytę lotniska możliwe będzie od godziny 9.00 do 17.00. Pokazy maszyn rolniczych odbywają się na polu pokazowym, na lewo od wejścia głównego B o godzinach 11.00 i 13.00. To warto zobaczyć na własne oczy!

Agro Show 2022. Tłumy na lotnisku w Bednarach! Pierwszy dzień targów AGRO SHOW pod znakiem eko rozwiązań dla rolnictwa

Agro Show 2022. Tłumy na lotnisku w Bednarach! Pierwszy dzie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto