Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak, autorką "Sagi niewoli" w Bibliotece Ratuszowej. Było o historii, obyczajach i gwarze [ZDJĘCIA

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
LESZNO. Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak, autorką "Sagi niewoli" w Bibliotece Ratuszowej. Było o historii, obyczajach i gwarze
LESZNO. Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak, autorką "Sagi niewoli" w Bibliotece Ratuszowej. Było o historii, obyczajach i gwarze Anna Szklarska-Meller
Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak, autorką "Sagi niewoli" w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie było kolejnym przystankiem na trasie promującej powieść. Warto przy tym dodać, że w Lesznie mieszka część potomków głównych bohaterów książki, niektórzy wzięli udział w spotkaniu.

Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak, autorką "Sagi niewoli" w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie

Spotkanie autorskie z Aldoną Wleklak odbyło się w Bibliotece Ratuszowej w Lesznie 29 listopada 2021 roku. Kiedy nad leszczyńskim Rynkiem wirowały płatki śniegu, w ratuszu przy herbacie i kawie rozmawiano o wielkopolskiej gwarze, historii i obyczajach. "Saga niewoli" to bowiem nie tylko historia rodziny z pobliskiego Radomicka, ale również opowieść o życiu w Wielkopolsce na przełomie XIX i XX wieku.

ZOBACZ TEŻ:

Aldona Wleklak w powieści opisała historię związku Anny i Jakuba Markiewiczów, swoich pradziadków. Pokochali się i pobrali wbrew wszystkim, bo on był biednym polskim chłopem, a ona Niemką z zamożnego domu. - Mimo że Polacy i Niemcy żyli w tamtym czasie obok siebie, często sobie pomagali i utrzymywali kontakty towarzyskie, to pewnych granic nie można było przekraczać. Anna i Jakub to zrobili - mówiła Aldona Wleklak w Bibliotece Ratuszowej.

Powstaje drugi tom "Sagi niewoli", w planach jest jeszcze trzeci

Podczas spotkania autorskiego w Lesznie Aldona Wleklak zdradziła, że już powstaje drugi tom powieści, który obejmować będzie czasy I wojny światowej, powstania wielkopolskiego oraz dwudziestolecia międzywojennego. Światło dzienne ujrzeć ma latem przyszłego roku. Autorka myśli także o trzecim tomie "Sagi niewoli", który zakończy się na roku 1960.

- Nie zdradzę, dlaczego akurat rok 1960. Dodam tylko, że założyłam, iż nie będę pisać o osobach współcześnie żyjących. Łatwiej pisać o tych, którzy odeszli - dodaje Aldona Wleklak. Autorka "Sagi niewoli" - z wykształcenia historyk, potem dziennikarka, a obecnie właścicielka agencji PR-owskiej - materiałów do książki szukała nie tylko w rodzinnych opowieściach, czerpała także z gazet ukazujących się w Wielkopolsce na przełomie stuleci, z dzieł Oskara Kolberga oraz prac historyków.

"Saga niewoli" po niemiecku, a być może także serialowy scenariusz

Podczas spotkania z Bibliotece Ratuszowej fragmenty powieści czytała Agnieszka Gołaszewska, aktorka Teatru Miejskiego w Lesznie. Specjalnie na tę okazję Aldona Wleklak wybrała epizody, których akcja rozgrywała się w Lesznie. Jednym z nich był fragment dotyczący autentycznego, dramatycznego wydarzenia, do jakiego doszło na jednej z leszczyńskich ulic.

Aldona Wleklak podczas spotkania w Bibliotece Ratuszowej zdradziła, że być może "Saga niewoli" zostanie przetłumaczona na język niemiecki. Wcześniej, w trakcie spotkania w Śmiglu, autorka przyznała, że jest szansa na stworzenie na podstawie powieści serialowego scenariusza. Czy powstanie serial o losach wielkopolskiej rodziny, podobnie jak miało to miejsce w przypadku "Stulecia Winnych" Ałbeny Grabowskiej? Zobaczymy. Warto dodać, że prywatnie obie panie się znają. Ałbena Grabowska doradzała nawet Aldonie Wleklak podczas pisania książki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto